Co kraj, to obyczaj – to przysłowie ma swoje zastosowanie również w dniu dzisiejszym – pierwszym dniu astronomicznej wiosny.

W polskiej kulturze podchodzimy do celebrowania 21 marca z pewnym zdystansowaniem. Tradycyjne topienie Marzanny – kukły symbolizującej słowiańską boginię zimy i śmierci, jest dzisiaj głównie atrakcją dla dzieci w szkołach. Nieco starsi z utęsknieniem czekają na pierwsze przebiśniegi, krokusy i ciepłe promienie słońca. To moment, kiedy w sercu robi się coraz zieleniej, a zimowe płaszcze i grube swetry zamieniamy na zwiewne i lekkie materiały. Czy w innych krajach wiosna jest także postrzegana jako czas nastającej zieleni i wszechobecnej radości?  Wybraliśmy kilka przykładów.

Szybka nawigacja:

1. Japonia
2. Kanada
3. Hiszpania
4. Indie
5. Szwajcaria
6. Norwegia
7. Bułgaria

JAPONIA

W pierwszej kolejności pod lupę wzięliśmy kraj nieco oddalony od Polski, ale kojarzony przede wszystkim z pięknymi, rozkwitającymi kwiatami wiśni. Japończycy mają związaną z tym tradycję – HANAMI. Charakteryzuje się ona obserwowaniem kwitnących kwiatów. Kwiaty symbolizują życie i piękno, ale piękno krótkotrwałe.

 

KANADA

Kanada na swój wiosenny symbol przybrała tulipany. W maju w Ottawie organizowany jest Canadian Tulip Festival. To największa impreza tego typu na świecie gromadząca turystów z najdalszych zakątków świata. 18 dni pełnych kolorów, ciepła i zarażającej radości!

 

HISZPANIA

Hiszpanie znani są ze swojego gorącego temperamentu. Nie dziwi nas ich wiosenna tradycja – Święto Ognia. Odbywa się ono między 15 a 19 marca w Walencji. Ogromne pokazy fajerwerków, wielkie kukły poustawiane w całym mieście – to tylko przedsmak atrakcji, które możemy spotkać. Niewątpliwie za wielkie widowisko możemy uznać la Mascleta. Jest to niezwykle popularny pokaz wystrzałów petard, który zawsze odbywa się o godzinie 14:00. Kilkanaście grup rekonstrukcyjnych walczy o najbardziej widowiskowe show, skupiające największą ilość oglądających.

 

INDIE

Święto HOLI zwiastuje koniec zimy i zapowiada nadejście pory wiosennej. HOLI, szczególnie w Europie, może być bardziej znane pod szyldem Festiwalu Kolorów. Jak wygląda jednak tradycja w swoim rodzimym kraju? Jednym z najważniejszych wydarzeń w obchodach HOLI jest palenie ogniska zwanego HOLIKIEM. Zgromadzeni tańczą wokół paleniska oraz obchodzą je trzykrotnie, symbolizując zwycięstwo dobra nad złem. Następnego dnia oficjalnie rozpoczyna się święto. Organizowany jest pościg, w którym ludzie obsypują się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. Radosna atmosfera oraz wesoła muzyka jest dopełnieniem tego pięknego, kolorowego święta!

 

SZWAJCARIA

Szwajcarzy żegnają zimę paleniem… bałwana! Termin święta Sechseläuten (znanego również pod nazwą Böögg) ustanawia zakwitnięcie pierwszych kwiatów. Dla uzyskania bardziej spektakularnych efektów, wnętrze konstrukcji bałwana wypełnia się materiałami wybuchowymi, a sam proces palenia określa pogodę na nadchodzące miesiące.

 

NORWEGIA

Mimo że Norwegia do krajów o najcieplejszym klimacie nie należy, a raczej postrzegana jest jako skandynawska kraina zimy, warto dać jej szanse na zaprezentowanie się na tle innych, bardziej wiosennych Państw 😉. Norweską tradycję cechuje również oryginalność – mowa o pożegnaniu „ciepłych gaci”. Ten lokalny zwyczaj odbywa się dopiero 17 maja nad jeziorem Femund, gdy zaczyna odmarzać. To pierwszy sygnał do symbolicznej zmiany odzieży. W tym dniu sąsiedzi wzajemnie częstują się PANNEKAKER MED MULTER, czyli naleśnikami z dżemem moroszki.

 

BUŁGARIA

Tutaj nadejście wiosny świętuje się 1 marca. Tego dnia i przez kilka kolejnych, Bułgarzy obdarowują się wzajemnie biało-czerwonymi gałgankami wykonanymi z włóczki. Przybierają formy plecionek, laleczek, pomponików i wielu innych. Kolor czerwony symbolizuje krew i życie, biały – szczęście i czystość.  Tradycja ta nosi nazwę Martenica, a jej korzenie sięgają 681 roku (data ustanowienia Wielkiej Bułgarii).

Wiosna to piękny czas, gdy wszystko budzi się do życia. W każdym kraju wyczekiwana jest z ogromnym entuzjazmem i nadzieją na słoneczne i pełne wiosennego uroku dni. Mamy nadzieję, że zimowa aura już do nas nie powróci, a na dobre zagości w nas optymizm oraz pogoda ducha!

Rozmiar
Kontrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap