Za tym zdjęciem kryje się niezwykła historia.

We wrześniu 1944 roku amerykański okręt podwodny ratuje młodego rozbitka dryfującego na Pacyfiku. Był to pilot samolotu, zestrzelonego przez japoński samolot torpedowy.

R.I.P. George Bush

US Navy

Młodzieniec, będący synem finansisty Prescotta Busha, zaciągnął się do wojska tuż po ataku Japonii na bazę USA w Pearl Harbour, zostając najmłodszym dowódcą amerykańskiego samolotu wojskowego podczas II wojny światowej.

Po zestrzeleniu jego samolotu kazał załodze ewakuować się, sam zaś wykonał misję i dopiero wtedy wyskoczył z płonącego samolotu. Wpadł do oceanu i zaczął płynąć w kierunku od wyspy zajętej przez wroga. W tym momencie wynurza się… amerykański okręt podwodny.

Lotnikiem był George Bush (1924–2018), późniejszy amerykański przedsiębiorca naftowy i polityk, 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, dyrektor CIA, ojciec 43. prezydenta USA George’a W. Busha.

George Bush zrobił wiele dla Europie Środkowo-Wschodniej. Sprzyjał m.in. Trójkątnemu Stołowi na Węgrzech i Okrągłemu Stołowi w Polsce.

Nie ma jeszcze ocen.

Rozmiar
Kontrast