Czy zastanawialiście się, dlaczego asystent głosowy, np. Siri, domyślnie mówi głosem kobiety? Przecież konkretnie Siri ma w swojej bazie zarówno męskie, jak i kobiece głosy. Duńczycy opracowali pierwszy w świecie inteligentny asystent osobisty Q. I od razu zaznaczymy, że w tym artykule nie poruszamy takich kwestii, jak seksizm, tolerancja i prawa człowieka.

W Danii stworzony został asystent głosowy Q o neutralnym płciowo głosie

Na początek nadmienimy, że dzięki współpracy psychologów, inżynierów dźwięków i lingwistów powstał bezpłciowy robot Q.

Oto Q: pierwszy asystent głosowy o neutralnym płciowo głosie

Twórcy z agencji Virtue Nordic zakładają, że we współczesnym świecie ścisły podział na płci jest złym rozwiązaniem. Nie chodzi wyłącznie o poczucie dyskomfortu u osób, które nie utożsamiają siebie z określoną płcią.
Jako biuro tłumaczeń możemy powiedzieć z doświadczenia, że zazwyczaj wzbudzające większe zaufanie męskie głosy są wykorzystywane w programach dla banków i firm ubezpieczeniowych, podczas gdy kobiece głosy częściej są wybierane w pozostałych usługach.

Zespół, którym kierują lingwiści z Uniwersytet Kopenhaskiego, na samym wstępie odrzucił próbki z jednoznacznie męskimi i kobiecymi głosami.
Pracując nad resztą próbek, stworzyli unikalną barwę dla asystenta osobistego Q. W tym celu dokonali syntezy głosu brzmiącego w zakresie częstotliwości 145–175 GHz. I oto jak brzmi neutralny płciowo głos:

Z powodu subiektywnych cech ludzkiego ucha każdy z nas słyszy coś innego (jak mawiają psychologowie: coś, co chcemy usłyszeć).

Obecnie asystent głosowy Q istnieje jako odizolowany produkt, lecz pojawiają się głosy, że ze względu na swoją uniwersalność ten produkt ten już wkrótce zainteresuje duże korporacje IT.

Rozmiar
Kontrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap