Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2017. Próbując znaleźć bezpłatne zdjęcia stockowe, trafiamy na rzekomo darmowe banki ze zdjęciami, gdzie pobranie czegokolwiek bez opłat jest niemożliwe. A te „bezpłatne fotografie do użytku komercyjnego”, które są udostępniane, przedstawiają głupio uśmiechających się ludzi i bezduszne biura, a więc nie nadają się do publikacji. Skąd zatem brać darmowe legalne zdjęcia i grafiki w dobrej jakości? VEROLING przygotował najlepsze banki zdjęć, gdzie można znaleźć i skąd można pobrać darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego.

184 dobre sprawdzone banki zdjęć oferujące darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego licencja Creative Commons 0 CC0

184 serwisy, oferujące darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego

Coraz częściej działy marketingu sięgają po grafiki wektorowe, ikonki, ładne ilustracje i zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, które następnie trafiają na strony internetowe i blogi, Facebooka i Instagrama, zasilają materiały promocyjne i nośniki reklamy. Dla 37% specjalistów od promocji wizualny content marketing stanowi[1] w 2017 roku najważniejszy obszar działań, zaraz po prowadzeniu bloga. Dlaczego tak się dzieje? Po trzech dobach od usłyszenia informacji człowiek jest w stanie odtworzyć jedynie 10% treści. Gdy jednak informacji towarzyszy odpowiednio dobrane zdjęcie, wskaźnik zapamiętywania rośnie do 65%[2].

Wciągające treści wizualne to przede wszystkim unikalna grafika wektorowa lub atrakcyjne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Wiemy to, gdyż bez tego niemożliwe jest tworzenie wielojęzycznych treści marketingowych na zlecenie naszych klientów.
W ten sposób z upływem czasu powstała prawdopodobnie największa w Internecie lista stron, na których znajdziesz darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – wszystkie o wysokiej rozdzielczości i na licencji CC0 (domena publiczna). Większość nie wymaga uznania autorstwa.

Przedstawiamy aż 184 strony internetowe, które stanowią najlepsze banki zdjęć stockowych, skąd można wziąć darmowe zdjęcia do użytku na stronie firmowej lub w dowolnym projekcie komercyjnym.

UWAGA! Dokładamy wszelkich starań, aby znalazły się tutaj wyłącznie bezpłatne fotografie do zastosowań firmowych. Niemniej jednak warto pamiętać, aby przed pobraniem jakiegokolwiek zdjęcia zawsze sprawdzić licencję/warunki korzystania ze zdjęcia, zaś plik licencji zapisać na dysku wraz z przedmiotowym plikiem.

Zwróć też uwagę, że licencja na zdjęcia może zmieniać się na przestrzeni czasu, dlatego przed pobraniem zdjęcia do użytku komercyjnego warto zajrzeć do zakładek „Zasady korzystania”, „Licencje”, „Często zadawane pytania” itp. w celu sprawdzenia prawa do użytku. Z tego wpisu dowiesz się, również, jakie są najczęściej używane typy licencji[3].

1. Pixabay

Pixabay darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0 (Creative Commons Zero), domena publiczna[4]

Opis banku zdjęć: Twórcy Pixabay doskonale wiedzą, że treści wizualne stały się niezbędnym elementem strategii content marketingu.
920 tysięcy doskonałych materiałów wizualnych z możliwością definiowania kryteriów wyszukiwania: typ medium (zdjęcia, grafiki wektorowe, ilustracje, pliki wideo), orientacja (pozioma, pionowa), kategoria, rozmiary, kolor, przezroczystość.

A na deser dopracowane aplikacje na systemy operacyjne Android oraz iOS, skąd można brać obrazki do pobrania za darmo na telefon lub komputer i błyskawicznie udostępniać np. w serwisach społecznościowych.

2. Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: licencja własna, nieprzewidująca żadnych ograniczeń poza brakiem prawa do redystrybucji.

Opis banku zdjęć: Założyciele serwisu – fotografowie Allie i David doskonale wiedzieli, jak ciężko jest blogerowi, przedsiębiorcy czy artyście znaleźćwysokiej jakości darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Tak powstał bank zdjęć stockowych Death to the Stock Photo. Właściwszą nazwą dla tego serwisu byłby zresztą „pakiet subskrypcyjny”. Podpisanie się na newsletter to wymóg korzystania ze wszystkich dobrodziejstw serwisu. W opcji darmowej raz na miesiąc otrzymamy paczkę 10 świeżych zdjęć. Za ok. 60 złotych/miesięcznie otrzymamy dostęp do wszystkich archiwalnych i nowych zdjęć, dodatkową paczkę premium co miesiąc oraz chmurę, dzięki której pobieranie zdjęć stockowych z DeathToTheStockPhoto.com stanie się jeszcze szybsze i przyjemniejsze.

Marketerzy Ubera, Pinteresta, TED-a oraz Slacka używają zdjęć właśnie z Death to the Stock Photo. I to nie przypadek.

3. Startup Stock Photos

Startup Stock Photo darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Startup Stock Photos to przede wszystkim zdjęcia biznesowe. Jak sama nazwa wskazuje, darmowe obrazy idealnie nadają się na wizytówki i strony internetowe dla startupu. Poza tym zawiera liczne zdjęcia o tematyce technicznej i przemysłowej.

4. Unsplash

Unsplash darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0 (domena publiczna)

Opis banku zdjęć: Patrząc na zdjęcia pięknych krajobrazy już myślimy, jak je wykorzystać na potrzeby firmy. Przywołują na myśl powiedzenie: jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.

Unsplash to nie jest kolejna porcja pejzaży, „poprzetykanych” zdjęciami o innej tematyce. Twórcy stawiają na jakość, nie na ilość, a dzięki temu mamy starannie wyselekcjonowane zdjęcia do bezpłatnego użytku w firmie.
Warto sprawdzić zakładkę „Kolekcje”, gdzie znajdziemy zdjęcia z prawem do użytku komercyjnego i pogrupowane tematycznie. Co 10 dni dodają nowe fotografie. Subskrybenci newslettera nie przegapią żadnej z nich.

Ciekawostka: twórcy serwisu założyli osobną stronę – Made With Unsplash, na której zobaczymy najlepsze przykłady wykorzystania zdjęć stockowych z Unsplash.

5. British Library

British Library darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: Większość jest całkowicie za darmo, w domenie publicznej, bez jakichkolwiek ograniczeń prawnych wynikających z autorskich praw majątkowych.

Opis banku zdjęć: Ponad milion zdjęć, zrobionych na podstawie ilustracji z XVII-XIX wieku, a nawet starszych. Najnowsze wiernie oddają np. klimat epoki wiktoriańskiej.
Ze strony Github można pobrać wszelkie metadane każdego zdjęcia, jak również książkę, z której pochodzą.

6. Yeah! Stock Photos

Yeah Stock Photos darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Nie wszystko, co dobre, jest darmowe. Ale nasze darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – i owszem, chwali się się autor strony Yeah!Stock Photos. Nie trzeba nawet podawać odnośnika do ich strony. Licencja CC0 w pełnej okazałości.

7. Moveast

MoveEast darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Facet z Portugalii wierzy, że wszystkie obrazki, w tym zdjęcia używane do celów komercyjnych, powinny być dostępne za darmo. Profesjonalne ilustracje życia codziennego (szczególnie dużo zdjęć z Azji), a wiele z nich to prawdziwe perełki.

8. Viintage

Viintage darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC BY 4.0
Opis banku zdjęć: Tysiące udostępnionych za darmo zdjęć. Kolejne tysiące za niewielką opłatą. Warto podpisać się na newsletter – subskrybenci dostają więcej.

9. PhotoPin

PhotoPin darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Zdjęcie: Novafly DreamWalker via photopin (licencja)

Licencja: CC-BY. Dozwolone jest wykorzystanie komercyjne, jednak konieczne jest umieszczenie linku do strony. Co niniejszym czynimy.

Opis banku zdjęć: Wiele zdjęć słabej jakości, ale czasem można złowić coś godnego uwagi.

10. Morguefile

Morguefile darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: MorgueFile Free License

Opis banku zdjęć: Morguefile to bank profesjonalnych grafik, udostępnianych na własnej licencji. Zbiór zdjęć udostępnianych za darmo, także do użytku komercyjnego. Możemy wykorzystać ten darmowy stock, pobierając zdjęcia na bloga lub stronę www, nawet bez podawania autora grafiki.

Darmowa baza zdjęć Morguefile to ponad 300 tysięcy zdjęć, które można wykorzystać w dowolny sposób. Galeria pozwala nie tylko na pobieranie darmowych grafik, ale też np. edycję wymiarów przed zapisaniem na dysku swojego urządzenia.

Blogerzy, którzy przeważnie nie potrzebują zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, mogą kliknąć „Crop and post”, a następnie „Finished”. Otrzymujemy zdjęcie gotowe do publikacji w internecie, jak również bezpośredni odnośnik lub kod HTML do zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej.

184 strony, skąd można pobrać na 100% darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego
Ocena: 5 (100%) na podstawie 45 ocen(y).

 • Krzysztof Kura
 • Marek Wąchocki

  I tak się rozwija ebiznes – krok.po.kroku! Landing z ładnymi zdjęciami, zbieranie leadów, zamykanie leadów. Całkiem dużo można zrobić bez większego nakładu czasu i pieniądza.

  Chylę czoła przed ogromem pracy włożonej w przygotowanie tego zestawienia.

 • Livin’ la Vida Loca

  Nie mam firmy, a i tak z przyjemnością marnuję tu czas. Fajne zdjęcia, które przecież można użyć do cv . Albo w innych celach prywatnych ;) Pozdro

 • Mędrek

  Chyba najbardziej wyczerpująca lista gdy chodzi o portale skąd można brać darmowe zdjęcia na stronę lub bloga. Podziękował.

 • Myśliwiec

  Podziękował.

 • Malina Wowra

  Zacna kompilacja zdjęć :)

 • capresemary

  Unsplash rules! While other websites with stock photos are cool, Unsplash is my favourite one. Thanks for mentioning in terms of downloading free images. Pond5 is good for earning money for your own photos

 • Sepik

  Warto zwrócić uwagę na Vectorain com Tutaj dla odmiany znajdziemy wektory. Całość totalnie za darmo i do użytku bez ograniczeń

 • Niewielka, rodzima produkcja – http://www.fotoomnia.pl

 • LepszaOpcja

  Dodajcie StockPhotoSecrets. Tutaj jest ponad 3.000.000 zdjęć. Do tego wektory, ikony, przyciski i in. Myślę, że ze względu na darmowe zdjęcia, chyba również do użytku w firmie (5 szt. wektorów, ikonek lub fotografii dziennie) można uzupełnić powyższy wpis o ten bank.

  @Mike_P77:disqus Adobe Stock, o którym piszesz, jest nie do przebicia. Bagatela, 40 mln zdjęć!!! Inna rzecz, że ceny zdjęć są trochę wygórowane i trochę przerost formy nad treścią.
  Znajomy grafik korzysta z 99club i jest zadowolony. Jest to kolejny duży bank ze zdjęciami do użytku komercyjnego. Podobno mają „200 XL royalty-free stock photos or vectors” :) Najlepsze, że można wybrać 200 fotek po 0,50 $/szt. i pobierać zdjęcia w dowolnych rozmiarach – od najmniejszego do XXL. Opcja nr 2 to StockPhotoSecrets.
  Kolejna dobra opcja to Bigstock. 25.000.000 zdjęć to liczba zbliżona do oferowanej przez Adobe Stock. Opinie na temat tej kolekcji są niezłe. A jeśli „nadal nie to”, sprawdź bank zdjęć PhotoSpin. Mam nadzieję, że coś z tego wybierzesz, bo już brakuje mi pomysłów ;-)

  • Na stronie Stockphotosecrets nie ma stanem na dziś ani jednego darmowego zdjęcia (do jakiegokolwiek użytku).

   Pozdrawiamy,
   Zespół http://veroling.pl

  • Mike_P77

   Sory, że nie odpisałem od razu, ale przypadkiem znalazłem Twoją odpowiedź (nie dostałem powiadomienia na maila, to chyba działa tylko jak użyjesz funkcji „Odpowiedz”). Adobe Stock jesli chodzi o zasoby i interfejs jest pierwsza klasa, ale niestety zmęczyło mnie opłatami, bo potrzebuje zdjęć sporadycznie. Dzieki za propozycje. Ten 99club cenowo super, chociaż rozpieszczony przez Adobe Stock od razu zacząłem kręcić nosem jak zrobiłem pare testowych wyszukań. Photospin spoko, jeśli ktoś często potrzebuje zdjęć BigStock to samo. Obydwa w moich warunkach wyjdą drożej niż Adobe Stock. Ja bym przy tym został, gdyby ktoś wziął to ze mną na połowę, ale chyba ludziom nie chce sie tak bawić. W końcu znalazłem cos dla siebie 123RF. 156zł i mam 40 kredytów bez ograniczeń czasowych. Przynajmniej tak to zrozumiałem, ale jutro sie upewnie jeszcze, bo teraz support mają offline.

 • Mike_P77

  Mam konto w Adobe Stock, założyłem jak było w promocji 10$/mies – do 10 zdjęć full res/mies. Zazwyczaj tego nie wykorzystywałem. Skumulowało mi się ze 150. Ale dzisiaj zalogowałem się sprawdzic zadłużenie karty kredytowej i okazuje się, że już ładny kawałek czasu płacę 30$/mies. Chyba niepotrzebnie bo nie wykorzystuje. Fajny serwis, bo super jakość, świetna wyszukiwarka, duże zasoby, ale przydałoby się cos tańszego. Znacie jakąś alternatywę z podobnymi mozliwościami ale mniejszą ceną ?

 • nata

  No dobra a jak robię rękodzieło typu zaproszenia itd. to gdzie mam podać autora? Freepik ma swietne wektory ale własnie trzeba niestety podać autora tylko jak na zaproszeniu to zrobić?

 • Michał Kowalski

  Popieram moją poprzedniczkę w sprawie zdjęć na licencjach innych niż Public Domain, często są takie sytuacje w których w ogóle ciężko jest wskazać link do strony autora.

  Baza pixabay to obszerna ilość, ja tez mam swój mały bank zdjęć na tej licencji CC0 są tam same produktów na białym tle mogą przydać się także, a aukcje internetowe bo to fotografie realnych produktów.

  Czy mogę wstawić adres w komentarzu ?

  • Dzień dobry! Jeśli nie powiela jakiejś innej bazy darmowych zdjęć, czemu nie? ;)

   • Michał Kowalski
    • Dysqutant

     Fajna sprawa. Dziękuję za udostępnienie na CC0.
     Rozumiem, że można użyć nawet na stronie firmowej?

     • Michał Kowalski

      Oczywiście, Tak.
      Licencja public domain jest chyba najmniej restrykcyjna pod względem wykorzystania materiałów, dlatego taką wybrałem.

 • Fotografmagdalena Be&Getfound

  Choć sama robię zdjęcia, nasza agencja marketingowa korzysta z takich stron. Szczególnie cenne są zdjęcia bez konieczności podawania autora, bo linki zwrotne szpecą stronę. Sorry :) Bardzo mi przypadły do gustu te mniejsze niezależne strony skąd można pobrać zdjęcia do strony-portfolio, landing page’a klienta.

  Dlaczego? Nie będę odkrywacza, gdy powiem, że Pixabaya i Unsplasha nie zna tylko leniwy. I potem te same buźki na tych samych szablonach WordPressa wszędzie. Dobieracie darmowe fotki do użytku komercyjnego? Postawcie przede wszystkim na ORYGINALNOŚĆ. Pozdrawiam!

 • Ola Kasińska

  Widzę na liście niektóre strony, skąd już wcześniej pobierałam zdjęcia do użytku komercyjnego w projektach firmowych. 95% stron jak dotąd nie znałam.
  Dodaje do ulubionych, będę tu często zaglądać :)

 • Janczar

  Tia… Skąd brać darmowe ciekawe zdjęcia do użytku komercyjnego :D

  Gdzieście byli miesiąc temu, kiedy potrzebne mi były darmowe foto do projektu komercyjnego?!?

  Wyszukiwarka darmowych zdjęć daje radę. Wybór mniejszy niż na Shutterstock, przybodrobinie cierpliwości.

  Nie chciało mi się pisać, ale darmowe banki zdjęć to bardzo trafny i dobry temat. W ramach podziękowania równie darmowe zdjęcie do dowolnego użytku :)

 • Adriana

  Bardzo dziękuję za udostepnienie. Wczesniej pobieralam fotografie do uzytku komercyjnego wylacznie z Flickra.

 • Nemo

  Dziękuję! Przyda się.

 • Sierpiec

  Dobra kompilacja.

 • Karol Młot

  Wpis kozak. Dziękówa, napewno przyda się

 • Henryk Stokłosa

  A z agregatorów zdjęć znam jeszcze allthefreestock.com. Też można sobie poszperać.

 • Henryk Stokłosa

  stocksy.com :) Polecam! Jeden z najlepszych serwisów skąd pobieramy zdjęcia na potrzeby firmy. Tam jest cała masa wszystkiego – radzę zajrzeć.

  • Fotografmagdalena Getfound

   Henryku, fajna ta strona. Też dodaję do ulubionych!

  • capresemary

   Fotografmagdalena, Henrik, thank you for Stocksy United. Added to my favourites.
   All the contents looks to be 100% exclusive, curated daily and hand selected for quality.

 • Konik polny

  Najlepsza kolekcja darmowych zdjęć. Wymiata!!!

 • OneLittleSmile Detected

  Dobrze wiedzieć jak wykorzystać dobrodziejstwa internetu ;) Zgodnie z maksymą GetFound – nie wiesz gdzie szukać ładnych zdjęć i dobrych pomysłów na posty, to nie masz pomysłu na marketing :) Pozdrawiam przedmówców i dziękuję za bardzo darmowe zdjęcia stockowe.

 • Phillip Harris

  And keep writing ;)

 • Phillip Harris

  Thanks for mentioning Morguefile free photo stock, guys!

 • Agnieszka Małachows

  Dziękuję za Yeah!Stock Photos, Ssyer, Kaboompix (!), Epicantus (!!!) a zwłaszcza darmowe fotografie jedzenia FoodiesFeed (!!!!!!!!!!!!!!!!).

  Ktoś z nich jest z Polski, wiec ciekawa jestem, jak zapatrują się na publikacje ich zdjęć na Fejsie. Znalazłam gdzieś, ze nie każdy się zgadza z powodu problemów z Facebookiem (prawa autorskie do zdjęć).

 • Michał Walaszek

  No co mogę powiedzieć? Kawał świetnej roboty! Pobieram jak głupi. Z powyższego uważać na Tookapic – wcale już nie są darmowi do komercyjnego użytku.

 • Phillip Harris

  And keep writing ;)

 • Phillip Harris

  Thanks for mentioning Morguefile free photo stock, guys!

 • Agnieszka Małachowska

  Dziękuję za Yeah!Stock Photos, Ssyer, Kaboompix (!), Epicantus (!!!) a zwłaszcza darmowe fotografie jedzenia FoodiesFeed (!!!!!!!!!!!!!!!!).

  Ktoś z nich jest z Polski, wiec ciekawa jestem, jak zapatrują się na publikacje ich zdjęć na Fejsie. Znalazłam gdzieś, ze nie każdy się zgadza z powodu problemów z Facebookiem (prawa autorskie do zdjęć).

 • Michał Walaszek

  A mnie zaskakuje, że Unsplash i PhotoPin udostępniają zdjęcia zupełnie bez opłat. Ciekawe, na czym zarabiają ich fotografowie…

 • Michał Walaszek

  No co mogę powiedzieć? Kawał świetnej roboty! Pobieram jak głupi. Z powyższego uważać na Tookapic – wcale już nie są darmowi do komercyjnego użytku.

 • Izabela

  Żeby nie płacić za zdjęcia stockowe zawsze używam do projektów promocyjnych darmowe zdjęcia. Piękne dzięki za tak wyczerpującego posta – przyda się na pewno!

 • Izabela

  Żeby nie płacić za zdjęcia stockowe zawsze używam do projektów promocyjnych darmowe zdjęcia. Piękne dzięki za tak wyczerpującego posta – przyda się na pewno!

 • ridnaHata

  @Михайло,

  бюро перекладів краків: http://veroling.pl. я до них звертався

 • Володимир

  Варшава, чи є тут хтось, хто з України?

 • Victoria Inox

  A czy te Wasze darmowe zdjęcia stockowe są legalne?

  • Michał Polanski

   To Creative Commons. Wszystko ok.

 • ridnaHata

  @Михайло,

  бюро перекладів краків: http://veroling.pl. я до них звертався

 • Victoria Inox

  A czy te Wasze darmowe zdjęcia stockowe są legalne?

  • Michał Polanski

   To Creative Commons. Wszystko ok.

 • Marchewka

  Dziękuję, szczególnie za Wasz agregator. Niestety cały czas w pośpiechu, a na bloga codziennie coś wrzucamy.

 • Kowal artysta

  Jeśli dobrze liczę, łącznie eychodz ze udostępniają 4 350 734 darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Po co w takim razie platni gracze?

  Czy utworzenie konta w Shutterstock, Getty Images, 123RF ma sens? W mojej opinii – NIE.
  To nieopłacalne.

  • Mike_P77

   Opłacalne, bo komercyjne banki zdjęć mają zazwyczaj lepsze jakościowo zasoby i lepsze indeksowanie/interfejs. Czasami na darmowych szukałem godzinę zdjęcia, które było mi potrzebne i nie znalazłem. Jak wbiłem na komercyjny to 2-3 min szukania i było. Jak zależy Ci na czasie to utworzenie konta w komercyjnych bankach ma sens.

 • Wioleta Kądziołka

  Jutro z rana czeka majstrowanie w Photoshopie.
  Dzięki za darmowe zdjęcia i ogólnie natchnienie! Niektóre strony widziałam na innych blogach, inne dopiero muszę sprawdzić.

 • Marchewka

  Dziękuję, szczególnie za Wasz agregator. Niestety cały czas w pośpiechu, a na bloga codziennie coś wrzucamy.

Rozmiar
Kontrast