Nauka języka jest dość intuicyjnym procesem. Podświadomość „rozpakowuje” niektóre zawarte już w niej „pliki”. Dlatego potraktujmy ten proces nauki języka jako odświeżenie pewnej wiedzy w pamięci.

Nauka języka powinna sprawiać radość, a pomogą w tym poniższe fakty o językach obcych.

Fakty o jezykach obcych, których nie znająnauczyciele

Zdjęcie: Fragment filmu „Zła kobieta”

1. Skuteczne powtórki w interwałach (ang. spaced repetition). W Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior udowodniono, że powtórki w interwałach są sprawdzoną techniką, która ułatwia utrwalanie przyswojonej już wiedzy. Działa to tak, że wracamy do niej, ale w coraz większych odstępach czasu.

Poniższy wykres pokazuje, jak działa metoda spaced repetition:

Jak działa metoda spaced repetition (powtórki w interwałach czasu)

A takie serwisy jak Duolingo będą niezwykle pomocne w utrwalaniu słownictwa.

2. Im mniej myślimy, mówiąc w języku obcym, tym lepiej. Nauka języka powinna odbywać się intuicyjnie, bo przecież tak właśnie się uczą dzieci. Nie znają alfabetu, nie znają gramatyki, a mimo to w określonym wieku potrafią prawidłowo budować zwroty i całe zdania.

3. Słuchanie języka to najlepszy sposób na jego zapamiętywanie. Oczywiście próba mówienia w języku obcym jest ważna (na marginesie — obecność błędów nie ma z początku żadnego znaczenia). Niemniej — mózg zaczyna automatycznie podpowiadać słyszane wielokrotnie zwroty. Z czasem możemy nawet odnieść wrażenie, że powtarzamy za kimś.

4. Jak pozbyć się polskiego akcentu. Każdy, kto uczy się języków obcych, marzy o tym, by mówić bez obcego akcentu. Warto wiedzieć, że jednym ze sposobów nauki języków obcych w szkołach GRU było słuchanie radia.
Zawsze działało w tle (nawet gdy osoba przygotowująca się do wyjazdu wykonywała podstawowe czynności), jednak podkreślano, że pozwala to jedynie oswoić się z jego brzmieniem i wcale nie gwarantuje osiągnięcia płynności. Dlatego najprościej jest wybrać postać, na której będziemy się wzorować. Może to być np. prezenter CNN (lub Deutsche Welle, jeśli uczymy się niemieckiego), ale lepsze będzie znalezienie osoby o podobnej barwie głosu.

5. Uczmy się do poduszki. Jedną z korzyści ze snu jest to, że czyścimy „skrzynkę odbiorczą” w naszym mózgu (swoistą pamięć RAM, w której od momentu przebudzenia przechowywane są nowe informacje). Sen, a nawet drzemka przenoszą przyswojoną wiedzę na lepszy „nośnik”. Wspomniana już metoda spaced repetition dopełnia całości.

6. Bacznie obserwujmy mimikę tubylców. Wymowa określonych dźwięków lub zgłosek uaktywnie określone mięśnie twarzy. Dlatego przedstawiciele niektórych narodów wydają się tak bardzo do siebie podobni. Kopiowanie ich mimiki podczas rozmowy w tym języku, sprawi, że nie będziemy już mieli problemów z wymową.

7. Uczmy się języka… językiem, a nie głową.

Ciekawostką jest, że w odróżnieniu choćby od języka angielskiego, w polskim używamy tego samego wyrazu na narząd mowy i mowę jako taką. Co warto zapamiętać — pozwólmy mówić językowi.
Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy nasze słownictwo jest już stosunkowo bogate, a konwersacja nie wymaga ważnych wniosków logicznych lub stosowania trudnej terminologii.

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 Usługi tłumaczeniowe to nie tylko prosty przekład tekstu z jednego języka na drugi. To też cała gama różnego rodzaju świadczeń, które mogą pomóc nie tylko w zrozumieniu danego dokumentu, ale także w dopasowaniu go do standardów obowiązujących w danym kraju. Niektóre z owych usług są wykorzystywane w marketingu […]

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 Dwie wymienione w tytule usługi nie zawsze są kojarzone z branżą tłumaczeniową. Zupełnie niesłusznie, bo agencje tłumaczeń bardzo często mają w swojej ofercie zarówno copywriting, jak i transkreację. Dla przeciętnego człowiek są to jednak pojęcia niewiele mówiące, toteż poniżej znajdzie się ich krótka charakterystyka oraz opis do czego […]

Konferencja Water&Heat nowe technologie przemysł oparty procesy termiczne obieg wody

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 ßW związku z tym, iż zeszłoroczna edycja (choć kameralna), przyciągnęła całkiem sporą grupę gości oraz została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez organizatorów jak i uczestników. Konferencja odbyła się w Hali Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41a. Została ona zorganizowana w dniu 4 czerwca 2013r. podczas targów WATER&HEAT. Przybyłych gości przywitali […]

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 Pismo chińskie zawiera około pięćdziesięciu tysięcy znaków, przy czym dodać należy, iż jest to tak zwany system otwarty, czyli współcześnie nadal powstają kolejne, nowe znaki. Jest to niesłychanie duża liczba, zwłaszcza dla osób przynależących do kultury europejskiej, gdzie pismo oparte jest na systemie fonetycznym i składa się z zaledwie dwudziestu sześciu […]

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 Świat cały czas gna do przodu, ludzie co rusz tworzą coś nowego, co trzeba też jakoś nazwać. Dlatego do obiegu wchodzi cała masa słów, które na całe szczęście zbiera do kupy słownik oksfordzki. Ostatnio wprowadził kilka modyfikacji i nowych zwrotów, które już od jakiegoś czasu towarzyszą młodym ludziom […]

Tweet Share 0 +1 Pocket LinkedIn 0 Dzisiejsza data w wielu krajach uważana jest za pechową. Piątek trzynastego, szczególnie dla kultur zachodnich, jest synonimem pecha i nieszczęścia. Można powiedzieć, że jest kalendarzowym czarnym kotem. W tym dniu masa ludzi zostaje w domu, woląc nie kusić złego losu. Co więcej, w XX wieku narodził się nawet […]

Rozmiar
Kontrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap