Każdy decyduje sam, jakie książki warto przeczytać. Gdy jednak chcemy sięgnąć po coś innego i bardziej klasycznego niż „Kod da Vinci” lub „Harry Potter”, strzałem w dziesiątkę będzie zestawienie najpopularniejszych książek na świecie. Opublikowana przez użytkownika Reddit literacka mapa świata reprezentuje jedną główną książkę w poszczególnych krajach świata.

Literacka mapa świata to okładki głównych książek kojarzących się z poszczególnymi krajami

Oryginalny wpis zebrał już blisko 300 komentarzy. Nie każdy się zgadza z wyborem książki „Duma i uprzedzenie” na najważniejszą lekturę brytyjską, a prac Dostojewskiego nie sposób uznać za gorsze od tych napisanych przez Tołstoja („laureatem” tutaj jest „Wojna i pokój).

Ciekawe też, czym się kierował autor mapy, wybierając na najważniejszą polską książkę „Lalkę” Prusa? Tym bardziej że Polskę na tle innych krajów wyróżnia się właśnie poematem „Pan Tadeusz”. To pewna ciekawostka w przededniu 21 marca, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Poezji.

Gdyby jednak popatrzeć na mapę z pewnym przymrużeniem oka i pominąć klasyków, można odkryć ciekawe nazwiska, jak np. Deborah Ellis („I Am a Taxi”) oraz Sony Labou Tansi („The Antipeople”).
A już niektóre książki pisarzy afrykańskich czy azjatyckich to prawdziwe perełki. W przypadku niektórych dzieł od lat istnieje wersja polska, w przypadku innych czekamy na tłumaczenia literatury.

Mapa do pobrania w wysokiej rozdzielczości (5735×2913 px). Kliknij, aby powiększyć/pobrać.

Literature Map of the World [OC] (5735×2913) from MapPorn

Literacka mapa świata. W sam raz na Światowy Dzień Poezji
Ocena: 5 (100%) na podstawie 3 ocen(y).

Rozmiar
Kontrast