Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018. W większości krajów europejskich używa się alfabetu łacińskiego. Cyrylica zachowuje swoje wpływy na Bałkanach oraz w niektórych krajach byłego ZSRR, lecz ta sytuacja szybko się zmienia. W ostatnich latach w ślad za Kazachstanem również Ukraina, gdzie używany jest utworzony na podstawie greckiego alfabet cyrylicki, rozważa przejście na alfabet łaciński.

Ukraina ukraiński alfabet cyrylicki rozważa przejście ukraińskiego na alfabet łaciński łacinkę

Premier Ukrainy Pawło Klimkin o szansach Ukrainy na przejście na alfabet łaciński

Premier Ukrainy Pawło Klimkin na spotkaniu z przedstawicielami krajów Europy Środkowej, w tym polskim historykiem i dziennikarzem Ziemowitem Szczerkiem, omówił ewentualne przejście języka ukraińskiego z cyrylicy na alfabet łaciński.

„Rozmawialiśmy dzisiaj z przedstawicielami krajów Europy Środkowej o perspektywach regionu oraz roli Ukrainy we wspólnocie środkowoeuropejskiej. Wśród rozmówców są dziennikarze, pisarze, byli politycy. Dyskusja była bardzo na czasie. […] Jestem głęboko przekonany, że Europa Środkowa może w pełni odrodzić się dopiero wtedy, jak Ukraina uwolni się od „postsowieckości”. Tylko w tym przypadku ten projekt będzie całościowy, samowystarczalny i z szansami na powodzenie.[…] Podczas rozmowy historyk i dziennikarz z Polski Ziemowit Szczerek zapytał, dlaczego Ukraina nie wprowadzi równolegle do cyrylicy łacinkę.
Naszym celem jest tworzenie ukraińskiego narodu politycznego, stąd powinniśmy pracować nad tym, co nas łączy, a nie dzieli. Z innej strony – dlaczego mielibyśmy [tego] nie omówić?[…]”.

Ukraina a alfabet łaciński na przestrzeni dziejów

Przejście języka ukraińskiego na alfabet łaciński jest omawiane na Ukrainie od wielu dziesięcioleci. Swój czynny udział w dyskusji mają również ambicje krajów ościennych i dążenia inteligencji ukraińskiej.

Pierwsze teksty ukraińskie w całości zapisane łacinką są starsze niż tekst Ugody perejasławskiej z 1630 roku.

W połowie XX wieku polska bibliotekarka, historyk kultury, bibliolog i bibliograf profesor Alodia Kawecka-Gryczowa odnalazła w jednej z bibliotek dramat „Tragedia ruska”, datowana na lata 1618—1619.

Na poważnie przejście na alfabet łaciński zaczęto rozważać dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to ukraiński etnograf i językoznawca Józef Łoziński (Josyp Łozynśkyj) opublikował napisany w języku polskim artykuł „Abecadło i uwagi nad rozprawą abecadła polskiego do piśmiennictwa ruskiego”. Zapoczątkował wówczas zaciekły spór o ukraiński alfabet (tzw. azbuczna wojna).
W 1835 wydał łacinką zbiór zachodnioukraińskich pieśni weselnych „Ruskoje wesile”.

Polski ekspert, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia @Łukasz Adamski omawiając na swoim profilu na Facebooku ewentualne przejście na alfabet łaciński zauważa, że naukowcy z Serbii odkryli, że „litery łacińskie czyta się szybciej”, choć „nie wiadomo, czy wynika to z kształtu liter czy też większego rozpowszechnienia łacinki w Serbii”.

Języki południowosłowiańskie mają albo alfabet łaciński, albo używają równolegle łacinki i cyrylicy (język serbski oraz czarnogórski). Tylko bułgarski i macedoński nadal używają alfabetu cyrylickiego. [Przyp. VEROLING: z uwagi na wygodę na wielu forach czy np. w komentarzach na YouTube od 30 do 50% użytkowników z Bułgarii oraz Macedonii posługuje się zapisem łacińskim]. Pięć języków zachodniosłowiańskich wykorzystuje alfabet łaciński. Trzy języki wschodniosłowiańskie używają cyrylicy, lecz poza rosyjskim mają swoje łacińskie wersje.

Wcześniej prezydent Ukrainy wprowadził obowiązkowy egzamin z języka ukraińskiego dla obcokrajowców ubiegających się o obywatelstwo ukraińskie. Trwa również zastępowanie języka rosyjskiego (np. tłumaczenia ukraińskich dokumentów) wersją angielską.

Tymczasem tempa nabiera przejście na alfabet łaciński innego kraju byłego ZSRR – Kazachstanu. Prezydent tego kraju, Nursułtan Nazarbajew, podpisał ustawę, która wprowadza nowy alfabet i ma zapewnić przejście języka kazachskiego na „łacinkę” do 2025 roku.

W ślad za Kazachstanem Ukraina rozważa przejście na alfabet łaciński
Ocena: 5 (100%) na podstawie 1 ocen(y).

Rozmiar
Kontrast