Otwórzmy kalendarz. Dziś jest 12.03.2022. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce „12 marca 2022 jaki to dzień” to wyświetli się niejedno święto nietypowe. Przedstawiamy zarówno święta/rocznice, jak i główne wydarzenia ze świata tłumaczeń i lokalizacji.

Jak wojna w Ukrainie wpływa na nazwy potraw i inne wydarzenia 12 marca 2022

Wiadomości i wydarzenia z 12 marca 2022: tłumaczenia i lokalizacja ( i nie tylko)

12 marca jako kartka z kalendarza to coraz intensywniejsze wysiłki Polaków niosących pomoc dla uchodźców z Ukrainy. To jednak nie wszystkie wiadomości i wydarzenia z 12 marca.

 • Wojna rosyjsko-ukraińska, pomijając wymiar humanitarny, wpływa na zachowania konsumentów oraz sprzedawców. Przykładem może być branża e-commerce. Tłumaczenia stron www i sklepów z dnia na dzień wprowadzają kolejni gracze.
  Portal z ogłoszeniami OLX uruchomił specjalną kategorię „Dla Ukrainy/Для України”, gdzie oferowanie są zarówno artykuły higieniczne i spożywcze, pomoc prawna medyczna i psychologiczna, jak i tłumaczenia z ukraińskiego na polski czy praca dla uchodźców z Ukrainy.
 • Coraz więcej światowych marek bojkotuje rynek rosyjski lub zamyka działalność w tamtym kraju. Do sankcji dołącza rodzime Allegro, które zaczęło blokować sprzedaż produktów pochodzących z Rosji oraz Białorusi.
  Wyjątek stanowi biznes francuski. W Rosji pozostają takie firmy jak Auchan, Leroy Merlin, Orsay i Decathlon.
 • Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że kuchnia rosyjska jest masowo wypierana z restauracji na całym świecie. Popularny w USA drink Moscow Mule (piwo imbirowe, limetka i wódka) zmienia nazwę na Kyiv Mule, Peace Mule, Ukrainian Mule czy Snake Island Mule. Niemająca już nic wspólnego z Rosją wódka Stolichnaya będzie sprzedawana pod nazwą Stoli. Restauracje w Polsce zmieniają nazwę „pierogi ruskie” (bądź co bądź związana z Rusią, a nie Rosją) na „pierogi ukraińskie”. Na ten krok zdecydował się m.in. warszawski bar Lindleya 14 Milk Bar. Popularne w Quebeku składające się z frytek, charakterystycznego rodzaju sera oraz sosu pieczeniowego danie pod nazwą poutine jest masowo usuwane z menu. W przypadku piwa w wielu barach zamiast „Baltika” (Балтика) serwowany jest ukraiński „Obołoń” (Оболонь).
 • Program 2 Polskiego Radia, czyli popularna Dwójka zaprzestała emitowania muzyki rosyjskiej. Zamiast niej prezentuje ukraińską.
 • Wolontariusze, którzy myślą, jak pomóc ludziom z Ukrainy, skorzystają z nowo utworzonego serwisu Cyrillic.me, którego celem jest szybka nauka alfabetu ukraińskiego.
 • Innym wydarzeniem, które wpłynie na polski e-commerce jest zapowiedziane na 7 kwietnia 2022 zamknięcie serwisu Gumtree.pl. Prowadzony przez holenderską firmę Marktplaats B.V. działał od 2004 roku. Według Google Trends szczyt popularności osiągnął w 2012-2013, ale stopniowo tracił popularność i ostatecznie zaczął tracić użytkowników na rzecz serwisów OLX czy Gratka.
 • Toponimy azerbejdżańskie. Ministerstwo Cyfryzacji oraz transportu Azerbejdżanu usunęło ponad 100 błędów w nazwach miejscowości i toponimów na mapach online Azerbejdżanu, wyświetlanych w serwisach Google i Yandex. Aktualizacje zgłaszane są przez ludność zamieszkującą dane tereny. Odzyskanie kontroli nad Górskim Karabachem oraz zmiany w strukturze demograficznej tego regionu wpłynęły również na nomenklaturę. VEROLING: toponimami zajmuje się dział językoznawstwa zwany toponomastyką. Analiza toponimów dostarcza informacji na temat rozwoju danego języka, ale też historii danego obszaru geograficznego.

Inne rocznice i wydarzenia z 12 marca 2022

Z dzisiejszym dniem związane są liczne wydarzenia z całego świata.

 • Kalendarz wydarzeń zawiera Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu (World Day Against Cyber Censorship Światowy) obchodzony od 2008 roku. Na prowadzonej przez inicjatora kampanii — organizacji „Reporterzy bez granic” — liście „Wrogowie Internetu” znajduje się obecnie 20 krajów, w tym dodane niedawno Pakistan, Rosja, Sudan, ZEA.
 • Obchodzona jest również rocznica śmierci Charliego Parkera (amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, ojciec bebopu) oraz Cesare Borgia (kardynał, włoski polityk i kondotier, pierwowzór bohatera traktatu „Książę” Niccolo Machiavellego).
 • 12 marca jakie święto? Na Mauritiusie obchodzone jest Dzień Niepodległości (od Wielkiej Brytanii, 12 marca 1968). Dziś Mauritius to jeden z najbardziej prosperujących krajów Afryki. Ludność wynosi ponad milion osób i są to Hindusi, Afrykańczycy, Kreole i kilka tysięcy Francuzów, co sprawia, że reprezentację mają wszystkie główne religie świata.
 • Data 12.03 związana jest również z innym wydarzeniem. W tym dniu w 1918 roku Moskwa odzyskała status stolicy Rosji, która wcześniej znajdowała się w Petersburgu.
 • 12 marca 1922 roku powstała Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, która istniała do 1936 roku. Zrzeszała trzy różne narody o zupełnie innych językach i kulturze. Więcej na ten temat: język gruziński, język ormiański, język azerbejdżański.
 • 12 marca urodziny obchodzi również paczka, czyli wykonana z tiulu lub muślinu spódnica sięgająca za kolana tancerki. Swoje powstanie ubiór zawdzięcza „Sylfidzie” — romantycznemu baletowi-pantomimie w dwóch aktach, którego prapremiera miała miejsce 12 marca 1832 w Académie Royale de Musique (Paryż) i odtwórczyni roli głównej, Marii Taglioni.
 • 12 marca 1365 powstał założony przez Rudolfa IV Założyciela Uniwersytet Wiedeński (stąd inna nazwa: Alma Mater Rudolphina), jeden z najstarszych w Europie po Uniwersytecie Karola (Praga) oraz Uniwersytecie Jagielońskim.
 • А w Ukrainie jako święto ruchome obchodzony jest dziś Dzień Geometry, czyli Dzień Mierniczego.
 • Chiny obchodzą 12 marca Dzień Sadzenia Drzew (chiński tradycyjny 植樹節, chiński uproszczony 植树节, pinyin Zhíshù-jié), które przypada w rocznicę śmierci polityka i rewolucjonisty, twórcy Kuomintangu, teoretyka chińskiego socjalizmu — Sun Jat-sena.

Kartka z kalendarza: 12 marca 2022

12.03.2022. Imieniny dzisiaj obchodzą: Grzegorz, Bernard, Innocenty, Alojzy, Blizbor, Józefina, Justyna, Maksymilian, Piotr, Teofan.

Niektóre związane z 12 marca przysłowia:
„Na św. Grzegorza idzie zima do morza”
„Groch święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa”
„Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu”

Sprawdzając 12 marca jaki to znak zodiaku oczywiście dowiecie się, że człowiek urodzony w tym dniu jest spod znaku Ryby (♓️)

Jako bonus proponujemy 12 marca 2022 roku emocjonujący film z podziękowaniami dla Polaków, którzy oferują pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Bonus: Uchodźcy z Ukrainy – cały świat podziwia Polaków

Polish people are INCREDIBLE!

W tym trudnym dla wszystkich okresie Biuro Tłumaczeń VEROLING oferuje specjalne zniżki na usługi tłumaczenia z/na język ukraiński, jak również wprowadza darmowe konsultacje dla osób i firm, które rozważają działania biznesowe w segmencie ukraińskojęzycznym.

5/5 - (2 votes)