13 marca 2022 r. jest 72. (w latach przestępnych 73.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 293 dni. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce „13 marca 2022 jaki to dzień” to wyświetli się niejedno święto nietypowe. Przedstawiamy święta/rocznice, jak również główne wydarzenia ze świata tłumaczeń, lokalizacji, kultury.

33-lecie światowej rewolucji i inne wydarzenia 13 marca 2022 r.

Wiadomości i wydarzenia z 13 marca 2022: tłumaczenia i lokalizacja ( i nie tylko)

13 marca jako kartka z kalendarza to przede wszystkim rocznica powstania Internetu. To jednak nie wszystkie wiadomości i wydarzenia z 13 marca.

 • 13 marca 1989 miała miejsce rewolucja, która dotknęła niemal wszystkich dziedzin życia ludzkości. Autorem rewolucji był angielski uczony Tim Berners Lee, brytyjski fizyk i programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW. W ramach projektu Berners Lee stworzył pierwszy na świecie serwer, który nazwał „httpd” oraz pierwszą hipertekstową przeglądarkę pod nazwą „WorldWideWeb”. Od 1994 przewodniczy World Wide Web Consortium. Organizacja W3C ustanawia standardy pisania i przesyłu stron WWW.
 • Wirtualna Polska przypomina, że wojna zaczyna się od języka i zwraca uwagę, by unikać sformułowań, by nie wspierać propagandy.
 • Naukowcy z Cambridge wynaleźli specjalny kompozyt do druku 3D. Oryginalne rozwiązanie sprawi, że ręce robotów będą mogły się regenerować.
 • Ukraińska „Nowa Poszta” uruchomiła czat-bot wyszukujący czynne placówki. są coraz częściej wykorzystywane w marketingu, rekrutacji i wielu rutynowych zadaniach, które poddają się automatyzacji.
 • The Times Of Israel podaje, że w Jerozolimie znaleziono liczące ponad 1500 lat „magiczne” miski, które miały być wykorzystywane do odstraszania duchów i nieszczęść.

Inne rocznice i wydarzenia związane z 13 marca

Z dzisiejszym dniem związane są liczne wydarzenia z całego świata.

 • Święto nietypowe warte uwagi to zdecydowanie obchodzony od 13 marca 1998 roku tajski Narodowy Dzień Słonia.
  Ciekawostką jest to, że jeśli zerkniemy na mapę Tajlandii, to zobaczymy właśnie to zwierzę. Słonie odgrywają dużą rolę w tajskiej kulturze, ponieważ wykorzystywane były jako „ciężka artyleria” w wojnach, podczas zbioru plonów. Symbolizują również boską energię.
  Niezwykle rzadki biały słoń (a to właśnie ta odmiana stanowi symbol narodowy Tajlandii), zawsze przechodzi na własność panującej dynastii. Jeden z najważniejszych elementów święta słonia to uczta, podczas której słonie pałaszują ogromne ilości świeżych owoców oraz warzyw.
 • Dziś, w II Niedzielę Wielkiego Postu, obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami 2022, który w 2005 r. ustanowiła Komisja Episkopatu Polsku.
 • Kalendarz wydarzeń 13 marca zawiera również Dzień Klejnotów. Jest to ważne święto, które obchodzi każdy sklep internetowy i hurtownia minerałów, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, skamieniałości, biżuterii i wyrobów z kamieni naturalnych. Klejnoty, czyli rzadko spotykane kamienie szlachetne lub jubilerskie, cenione są ze względu na wysoki połysk, czystość, kształt, jednorodność i zjawiskowość. Każdy sklep jubilerski doda, że kamień szlachetny wyróżnia duża twardość wytrzymałość — w skali Mohsa wynosząca ponad 7. Najdroższe kamienie szlachetne świata to jadeit (3 mln $/karat), czerwony diament (2,5 mln $/karat), serendibit jadeit (2 mln $/karat), niebieski granat (1,5 mln $/karat) oraz painit (60 tys.$/karat).
 • W dniu 13.03.2002 w Warszawie odsłonięty został stworzony przez rzeźbiarza Anatolija Kuszcza pomnik Tarasa Szewczenki, upamiętniający jego pobyt w Warszawie w 1830. Dla przypomnienia: Taras Hryhorowycz Szewczenko (ukr. Тарас Григорович Шевченко) to ukraiński poeta narodowy (przedstawiciel romantyzmu), etnograf, folklorysta, malarz oraz wybitny działacz polityczny. Wśród osób, które przełożyły na język polski utwory Szewczenki, są wybitni tłumacze Władysław Syrokomla, Leonard Sowiński, Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Daniłowski, Wilhelm Feldman, A.I. Gorzałczyński, Paulin Święcicki, Stefan Żeromski, Leo Belmont, Jerzy Jędrzejewicz, Włodzimierz Słobodnik i wielu innych.
 • W tym dniu premierę miał skomponowany na skrzypce i standardową orkiestrę koncert skrzypcowy e-moll, op. 64 Felixa Mendelssohna.
 • 13 marca 1931 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na mocy ustawy zniósł wszystkie przywileje lub ograniczenia sprzed 1918 roku (pochodzenie, narodowość, języki, rasa lub religia).
 • W każdy 13. dzień marca w Luksemburgu obchodzony jest pogański festiwal ognia — Burgsonndeg. Prastary luksemburski zwyczaj symbolizuje zwycięstwo Słońca nad Zimą i jest jedyną z zachowanych tradycji czterech ogni, o których znaczeniu mieszkańcy Luksemburga nadal pamiętają. Inne to ogień Wielkiego Postu (znaczenie: zwycięstwo Słońca nad Zimą), Ogień Wielkanocny (odrodzenie przyrody), Ognie świętojańskie, Ognie Świętego Marcina (pożegnanie z jesienią).
 • W nocy 13 marca 1781 roku, obserwując gwiazdy w gwiazdozbiorze Bliźniąt przy użyciu swego 16,5-centymetrowego teleskopu, Frederick William Herschel znalazł obiekt o kształcie dysku. W ten sposób odkrył Uran.
 • Urodziny 13 marca obchodzą:
  • Jan Niecisław Baudouin de Courtenay (1845), polski językoznawca, propagator esperanto pochodzenia francuskiego.
  • Cyril Gallay (1857), słowacki poeta, tłumacz, pedagog.
  • Hilda Sachs (1857), szwedzka dziennikarka, tłumaczka, pisarka, nauczycielka. Sachs jest autorką Evig sommar (1900), Märta (1901), Den besegrade lyckan (1907), oraz Kvinnoporträtt (1918) — biografii ok. 20 szwedzkich kobiet, czynnych w walce o ich prawa.
  • Ramón Menéndez Pidal (1869), hiszpański filolog, historyk, romanista, autor przełomowych prac z zakresu literatury średniowiecznej Hiszpanii. Badając język hiszpański podzielił Hiszpanię na 5 stref językowych przed ukształtowaniem się języka kastylijskiego (Ibérica, Tartessos, Celtíberia, Galaico-Lusitana i Cantábrica). Badacz wpływu języka łacińskiego na język hiszpański.
  • Lucjan Szenwald (1909), polski działacz komunistyczny, poeta, tłumacz.
  • Jurij Andruchowycz (1960), ukraiński prozaik, eseista, tłumacz.
  • Elżbieta Jogałła (1940), polska romanistka, dyplomatka, tłumaczka literatury francuskiej i włoskiej, w latach 1970–1990 pracująca w Instytucie Francuskim w Krakowie.
  • Paul Grice (1913), brytyjsko-amerykański filozof języka, autor fundamentalnych prac z zakresu pragmatyki (Studies in the Way of Words), wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
 • Dziś urodziny obchodzić by mógł również John Paul Larkin. Nie kojarzycie? A przecież to słynny Scatman John — amerykański muzyk jazzowy, posługujący się stylem wokalnym zwanym scatem. Od najwcześniejszych lat jąkał się, ale stworzył własny styl wokalizowania, zarówno bez słów, jak i posługując się sylabami i wyrazami, które nie tworzyły logicznego ciągu
 • 13 marca zmarli:
  • Józef Herman Osiński (1802), polski pijar, uczony i tłumacz.
  • Jan Michał Rozwadowski (1935), polski językoznawca, slawista, indoeuropeista, wykładowca akademicki (ur. 1863)
  • Anna Haava (1957), estońska poetka i tłumaczka, której wiersze często przerabiane były na piosenki (ponad 200 utworów, wśród kompozytorów m.in. Mart Saar i Karl August Hermann). Współredaktorką pisma „Postimees”. Współzałożycielka Związku Pisarzy Estońskich. Zapisała się w historii jak tłumaczka dzieł niemieckich klasyków oraz Szekspira i Andersena, jak również mitów antycznych.

Kartka z kalendarza: 13 marca 2022

13.03 imieniny obchodzą Bożena, Krystyna oraz Ernest, Patrycja, Anioł, Bratomir, Cieszymysł, Ernestyn, Kasjan, Letycja, Roderyk, Rodryg, Rodryk, Sabin, Salomon, Trzebiesław i Trzebisław.

Niektóre związane z 13 marca przysłowia:
„Gdy w marcu niebo od południa ryknie, rok wszego dobra z tego wyniknie”.

Sprawdzając 13 marca jaki to znak zodiaku oczywiście dowiecie się, że człowiek urodzony w tym dniu jest spod znaku Ryby (♓️)

Z uwagi na weekend jako bonus proponujemy 13 marca 2022 roku śmieszny film z kotem, który chce spopularyzować termin cat-puccino.

Bonus: Cat-puccino

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Instagram (@instagram)


W tym trudnym dla wszystkich okresie Biuro Tłumaczeń VEROLING oferuje specjalne zniżki na usługę tłumaczenia z/na język ukraiński. Wprowadziliśmy też darmowe konsultacje dla osób i przedsiębiorstw, które planują działania biznesowe w segmencie ukraińskojęzycznym.

5/5 - (4 votes)