Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca każdego roku…bo jest to nie tylko święto narodowe w Irlandii, ale wyjątkowa impreza organizowana na całym świecie. W pubach w każdym kraju dostępne są degustacje irlandzkiego, zielonego piwa, a na ulicach mieszkańcy organizują parady w typowo irlandzkich strojach.

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka i inne wydarzenia 17 marca 2022

Kim był święty Patryk?

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec. Jak głosi legenda, w tych latach, gdy ciężko pracował na polu, został natchniony przez Stwórcę i dzięki jego nawoływaniu udało mu się uciec z wyspy. Święty w podzięce za uratowanie życia, miał wówczas za zadanie nawrócić wszystkich pogan na chrześcijaństwo w całej Irlandii.

Tak też się stało. Patryk, urzeczony majestatem Boga postanowił rozpocząć studia teologiczne, dzięki którym w przyszłości miał stać się biskupem. W późniejszych latach prowadził działalność misyjną i stał się propagatorem chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadził zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Jak obchodzą Dnia świetego Patryka w Irlandii ?🇮🇪
Belfast, czyli stolica kraju, w dniu święta organizuje paradę, podczas której dominuje oczywiście zielony kolor. Trasa karnawału wiedzie od ratusza wzdłuż m. in. Chichester Street, Victoria Street, Donegall Street, kończy się na WritersSquare. Pochód jest nie tylko barwny, ale i głośny – tancerze, muzycy czy bębniarze skutecznie podgrzewają atmosferę. Po tym wydarzeniu odbywa się koncert na świeżym powietrzu.

Podobne parady odbywają się w całej Irlandii Północnej, choćby w Derry czy Downpatrick. To tam został pochowany św. Patryk, więc na tym mieście spoczywa duża odpowiedzialność. Władze zamykają główne ulice, aby można było przeprowadzić paradę. W Armagh, miasteczku w południowej części Irlandii Północnej założonym przez św. Patryka, odbywa się festiwal nazywany Home of Saint Patrick Festival.
W dawnej siedzibie królów organizowane są m. in. koncerty, imprezy rodzinne, warsztaty, czy wspólne oglądanie wschodu słońca. Ci, którzy zdecydują się przyjechać na czas festiwalu do Armagh mogą wziąć udział w ponad 30 najróżniejszych wydarzeniach.

Nietypowe święta:

Dzień Łodzi Podwodnej

Tydzień Wiedzy o Mózgu

Święta kościelne w dniu 17 marca

Wielki Post

Cytat dnia:

„Miłość sprawia, że na pustyni rozkwita nadzieja.” –  Papież Franciszek

W tym tygodniu Biuro Tłumaczeń VEROLING oferuje specjalne zniżki na usługę tłumaczenia z/na język Irlandzki☘️
 i na koniec trochę tematycznej muzyki :
100’s of Floating Green Shamrocks! Perfect for St. Patrick’s Day”
https://www.youtube.com/watch?v=jOvRmsF2nUQ

☎️  Kontakt z nami!

5/5 - (1 vote)