18 marca 2022 r. jest 77. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje już 288 dni. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce „18 marca 2022 jaki to dzień” to wyświetli się niejedno święto nietypowe. Przedstawiamy święta i rocznice, jak również główne wydarzenia ze świata tłumaczenia, lokalizacji i kultury.

18-marca-Laureaci-ArtDocFest-ksiaze-Harry-szlifuje-jezyk-niderlandzki
Wiadomości i wydarzenia z 18 marca 2022: tłumaczenie i lokalizacja ( i nie tylko)
18 marca jako kartka z kalendarza to przede wszystkim święto Holi (dewanagari होली, bengalski হোলি) — niezwykły festiwal kolorów, święto miłości i kolorów wiosny, jedno z najbardziej jaskrawych i radosnych świąt w Indiach, Nepalu, a od wielu lat również na całym świecie. Holi obchodzone jest przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). To jednak nie wszystkie wiadomości i wydarzenia z 18 marca.
Wydarzenia ze świata kultury, tłumaczenia i lokalizacji
- W Rydze zakończyła się tegoroczna edycja międzynarodowego festiwalu filmu dokumentalnego „ArtDocFest”. Oto zwycięzcy:
-
- Baltic Focus:
– najlepszy film – The Rain will never stop/Цей дощ ніколи не скінчиться (Alina Gorlova)
– specjalne wyróżnienie jury – Flee/Flugt (Jonass Poers Rasmusens) - ArtDocFest:
– najlepszy film – Lost Island/Остров (Svetlana Rodina, Laurent Stoop)
– nagroda specjalna – Life of Ivanna/Жизнь Иванны (Renato Borrayo Serrano)
– specjalne wyróżnienie jury – Beyond the White (Evgeny Kalachikhin)
– specjalne wyróżnienie jury – When Flowers Are Not Silent/Gdy kwiaty nie milczą (Andrei Kutsila)
– specjalne wyróżnienie jury – Mara/Мара (Sasha Kulak)
- Baltic Focus:
Zaplanowany na przełom marca i kwietnia 2022 skrócony program, który ma odbyć się w Moskwie, odbędzie się w cieniu wojny rosyjsko-ukraińskiej, która w tamtym kraju w warunkach cenzury nazywana jest inaczej — „Specjalna operacja wojskowa” (Специальная военная операция).
Wart uwagi jest również fakt, iż jednym ze zgłoszonych dzieł był uzbecki film „Cotton 100%” (jego fragment wylądował w tym wpisie jako bonus), w którym opisywana jest praca przymusowa na polach bawełny. Dopiero w 2021 roku organizacje praw człowieka stwierdziły, że Uzbekistan zaprzestał tych praktyk. -
- W Kazachstanie powstaną 3 nowe obwody: abajski, ułytauski, oraz żetysuski.
- Czeski portal Expats.cz podaje, że w dniach 23-31 marca w Pradze odbędzie się The One World International Human Rights Documentary Film Festival. Filmy będą wyświetlane w 7 kinach: Lucerna, Světozor, Bio Oko, Evald, Ponrepo, Atlas oraz w Bibliotece Miejskiej w Pradze (Městská knihovna v Praze, MKP).
- W Rosji uruchomiony zostanie serwis społecznościowy „Rossgram”, który zastąpi zablokowany w Rosji Instagram. Oficjalna strona projektu Rossgram.ru podaje, że rosyjski odpowiednik Instagrama z dobrze znanymi funkcjami, włączając aplikacje na Androida i iOS zostanie uruchomiony 28.03.2022, a zwykli użytkownicy otrzymają dostęp do platformy w kwietniu 2022 r.
Rossgram zaoferuje też dodatkowe narzędzia monetyzacji — płatny dostęp do treści, program polecający oraz finansowanie społecznościowe. Serwis został stworzony przez kolegę twórcy Telegrama Pawła Durowa — Aleksandra Zobowa oraz przedsiębiorcę Kiryła Filimonowa. - Profesor Azerbejdżańskiego konserwatorium muzycznego Mansum Ibragimov podczas projektu ministerstwa kultury Azerbejdżanu „Shusha talks” zapowiedział powstanie w odzyskanym przez Azerów mieście Şuşa (Szuszi) Centrum mugamu. Przyp. VEROLING: Mugam to tradycyjna azerska forma muzyczna, charakteryzująca się silnym stopniem improwizacji, wpisująca się w tradycje perskiego i arabskiego makamu.
- ITV News podaje, że książę Sussexu szlifuje język niderlandzki. Przygotowuje się w ten sposób do wydarzenia Invictus Games, które odbędzie się w przyszłym miesiącu w Hadze.
Biuro Tłumaczeń VEROLING przypomina, że Invictus Games to stworzone w 2014 r. przez księcia Henryka międzynarodowe wielodyscyplinarne zawody sportowe (koszykówka na wózkach, siatkówka na siedząco oraz ergometr wioślarski), skierowane do żołnierzy i weteranów wojennych rannych w misjach w kraju i poza granicami.💛🖤| Prince Harry, The Duke of Sussex, is getting ready for the Netherlands with some Dutch lessons. We look forward to giving him a warm welcome in #TheHague. As we all prepare for The Games, our thoughts are with Team Ukraine, as well as their friends & family. #InvictusGames pic.twitter.com/HD7kRr3ZX7
— Invictus Games The Hague 2020 (@InvictusGamesNL) March 12, 2022
Po otrzymaniu pochwały za dobrze wypowiedziane zdanie w języku niderlandzkim, książę zapytał, czy jest jeszcze coś, co powinien wiedzieć, na co usłyszał prośbę, by wymówił wyraz stroopwafel.
Przyp. VEROLING: stroopwafel to stary holenderski przysmak, wynaleziony według legendy w 1784 w Goudzie przez piekarza Gerarda Kamphuisena. Zwany inaczej siroopwafel to rodzaj ciastka, holenderski wafel z syropem, który przeważnie ma ok. 10 centymetrów średnicy. Holendrzy jedzą stroopwafel popijając filiżanką herbaty, kawy lub kakao.
- Wirtualna Polska uruchomiła serwis w języku ukraińskim — ВПольщи.pl (vpolshchi.pl) serwujący wiadomości w języku ukraińskim. Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadziły aktualizację na Portalu Pasażera: Безкоштовні поїзди для UA. Poza ukraińską wersją witryny dodały również informację o dodatkowych pociągach dla obywateli Ukrainy.
Z uwagi na stale rosnącą liczbę użytkowników tego języka, tłumaczenie strony www na język ukraiński staje się naturalnym wyborem każdego przedsiębiorstwa. - France 24 prezentuje listę najważniejszych wystaw w Paryżu. Wśród nich Faraon Dwóch Ziem w Luwrze w dn. 28.04-25.07, Gaudí w Muzeum d’Orsay (12.04-17.07), Yves Saint Laurent w sześciu muzeach Paryża (do 15.05.2022 r.). Pełna lista wydarzeń.
- Z kolei angielski dom aukcyjny Christie’s przygotował listę wystaw w 2022 r. w całej Europie. Wśród wydarzeń — Donatello, The Renaissance (19.03-31.07.2022, Florencja); Francis Bacon: Man and Beast (29.01-17.04.2022, Londyn), Edvard Munch. In Dialogue (18.02-19.06.2022, Wiedeń), Otwarcie Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Designu (11.06.2022, Oslo). Pełna lista.
- Warto sprawdzać publikowane przez nas wydarzenia kulturalne i wybierać tylko te najciekawsze (albo dostępne online), szczególnie, że zarówno hiszpański minister turystyki Fernando Valdes, jak i irlandzki ekspert ds. branży turystycznej Eoghan Corry uważają, że z uwagi na rosnące ceny paliw w 2022 r. w sposób drastyczny wzrosną ceny lotów i ogólny koszt podróży.
Inne święta, rocznice i wydarzenia związane z 18 marca
Z dzisiejszym dniem związane są liczne wydarzenia z całego świata.
- 18 marca święto nietypowe to Światowy Dzień Snu (World Sleep Day) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Snu (ang. World Association of Sleep Medicine, WASM) i obchodzony co piątek przed dniem w który przypada równonoc wiosenna. Zbilansowana dieta, prawidłowy tryb dnia oraz odpowiednia ilość snu wpływają długofalowo na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz szerzej — jakość życia człowieka. Warto zauważyć, że 27 lipca w Finlandii obchodzone jest specjalne święto – Dzień Śpiocha (fiński Unikeonpäivä).
- 18 marca w Paryżu zaczął funkcjonować transport publiczny. Była to kareta ciągnięta przez dwójkę koni. Na burtach każdego pojazdu zaprzęgowego było osiem miejsc siedzących. Taki transport otrzymał nazwę omnibus (łaciński: powszechny, dla wszystkich). W wielu miastach na Kubie omnibus nadal jest wykorzystywany jako transport publiczny.
- Urodziny obchodzi Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany w 1892 przez lorda Stanleya i przyznany po raz pierwszy w 1893 (źródło: Wikipedia).
- 18 marca 1931 roku w USA zaczęto produkować pierwsze golarki elektryczne. A już w 1975 roku baron Marcel Bich wynalazł jednorazową golarkę. Jego firma Bic stała się z czasem jednym z czołowych producentów zapalniczek, długopisów kulkowych oraz właśnie golarek.
- 18 marca 1999 roku powstała platforma LiveJournal — serwis społecznościowy umożliwiający prowadzenie bloga, dziennika bądź pamiętnika. 15 kwietnia 1999 r. zarejestrowano domenę LiveJournal.com.
- Na 18 marca przypada również Międzynarodowy Dzień Orłów. Ciekawostką jest to, że orzeł ma dwa święta w roku, ponieważ 10 stycznia obchodzone jest także Święto Ochrony Orłów.
- Ponadto 18 marca obchodzone są: Światowy Dzień Recyklingu, Europejski Dzień Mózgu oraz Tydzień Wiedzy o Mózgu.
Urodzili się 18 marca
- 1590 – Manuel de Faria e Sousa, portugalski poeta, historyk (zm. 1649)
- 1707 – (lub 1706) Józef Baka, polski jezuita, kaznodzieja, poeta, panegirysta, hagiograf (zm.
- 1733 – Friedrich Nicolai, niemiecki pisarz, wydawca, wolnomularz (zm. 1811)
- 1751 – Wincenty Jakubowski, polski kaznodzieja, poeta, tłumacz (zm. 1826)
- 1813 – Friedrich Hebbel, niemiecki dramaturg, poeta (zm. 1863)
- 1814 – Bogusława Mańkowska, polska pisarka, pamiętnikarka (zm. 1901)
- 1828 – James DeRuyter Blackwell, amerykański poeta (zm. 1901)
- 1840 – William Cosmo Monkhouse, brytyjski poeta, krytyk sztuki (zm. 1901)
- 1842 – Stéphane Mallarmé, francuski poeta, teoretyk sztuki, krytyk literacki (zm. 1898)
- 1844 – Nikołaj Rimski-Korsakow, rosyjski kompozytor, dyrygent, pedagog, krytyk muzyczny
- 1849 — Edward Grabowski, polski krytyk i historyk literatury, pedagog (zm. 1912)
- 1858 — Enryō Inoue, japoński filozof, pedagog, nacjonalista (zm. 1919)
- 1861 — Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, litewska pisarka, publicystka, działaczka ruchu odrodzenia narodowego, nauczycielka, polityk (zm. 1943)
- 1874 — Nikołaj Bierdiajew, rosyjski filozof (zm. 1948)
- 1886 — Abraham Morewski, polski aktor, reżyser, pisarz, tłumacz pochodzenia żydowskiego (zm. 1964)
- 1893 — Wilfred Owen, brytyjski poeta (zm. 1918)
- 1898 — Karol Małłek, polski działacz mazurski, pisarz, folklorysta, nauczyciel (zm. 1969)
- 1901 — Peter Jilemnický, słowacki pisarz, nauczyciel (zm. 1949)
- 1904 – Srečko Kosovel, słoweński poeta, krytyk literacki, publicysta (zm. 1926)
1941 — Wolfgang Bauer, austriacki pisarz (zm. 2005) - 1947 — Deborah Lipstadt, amerykańska pisarka, historyk
- 1947 — Joanna Wiszniewicz, polska historyk, polonistka pochodzenia żydowskiego (zm. 2009)
- 1952 — Jurij Wynnyczuk, ukraiński pisarz, językoznawca, dziennikarz
- 1960 — Mariam Ciklauri (gruz.:მარიამ წიკლაური), gruzińska pisarka, poetka, tłumaczka
- 1983 — Wital Woranau (biał. Віталь Воранаў), białoruski pisarz, wydawca, tłumacz, wykładowca akademicki
- 1998 — Jamie-Lee Kriewitz, niemiecka piosenkarka
Zmarli 18 marca
- 1595 – Jean de Sponde, francuski poeta (ur. 1557)
- 1822 — Valentin Haüy. W 1784 r. założył w Paryżu pierwszą szkołę przeznaczoną dla niewidomych dzieci. W szkole tej zastosował metodę czytania za pomocą dotyku tekstów, które były drukowane dużą i wypukłą czcionką. Jego bratem był mineralog René-Just Haüy.
- 1867 – Wiktor Każyński, polski kompozytor, publicysta muzyczny (ur. 1812)
- 1876 – Ferdinand Freiligrath, niemiecki poeta, tłumacz (ur. 1810)
- 1900 – António Nobre, portugalski poeta (ur. 1867)
- 1909 – Władysław Bogusławski, polski nowelista, krytyk literacki, tłumacz (ur. 1839)
- 1910 – Julio Herrera y Reissig, urugwajski poeta, dramaturg, eseista (ur. 1875)
- 1923 – Józef Tretiak, polski historyk literatury, uczestnik powstania styczniowego (ur. 1841)
- 1928 — Paul van Ostaijen, belgijski poeta, tworzący w języku niderlandzkim (ur. 1896)
- 1943 — Helena Mniszkówna, polska pisarka (ur. 1878)
- 1967 — Julio Baghy, węgierski aktor, prozaik, poeta i pisarz esperancki, wiceprzewodniczący Akademii Esperanckiej (ur. 1891)
- 1968 — Jan Bieżuński, polski podporucznik lotnictwa, radiotelegrafista, cichociemny, oficer AK, nauczyciel (ur. 1905)
- 1968 — Rita von Gaudecker, niemiecka pisarka (ur. 1879)
- 1971 — Piotr Bogatyriow, rosyjski folklorysta, filolog, pedagog (ur. 1893)
- 1973 — Johannes Aavik, estoński filolog i poeta (ur. 1880)
- 1978 — Leigh Brackett, amerykańska pisarka, scenarzystka filmowa (ur. 1912)
- 1980 — Erich Fromm, niemiecki filozof, psycholog, psychoanalityk pochodzenia żydowskiego (ur. 1900)
- 1986 – Janina Brzostowska, polska pisarka, tłumaczka (ur. 1897)
- 1996 — Odiseas Elitis, grecki poeta, laureat Nagrody Nobla (ur. 1911)
- 1996 — Jacquetta Hawkes, brytyjska archeolog i pisarka (ur. 1910)
- 2001 — Wiktor Komarow, rosyjski dziennikarz, pisarz science fiction (ur. 1926)
- 2005 — Aleś Trajanouski, białoruski pisarz, publicysta, tłumacz (ur. 1925)
- 2015 — František Daneš, czeski językoznawca (ur. 1919)
- 2016 — Edward Hołda, polski poeta, prozaik, reportażysta (ur. 1924)
- 2018 — Li Ao, tajwański pisarz, eseista, satyryk, polityk (ur. 1935)
- 2021 — Jerzy Prokopiuk, polski gnostyk, antropozof, pisarz, tłumacz, filozof, religioznawca, założyciel Klubu i czasopisma „Gnosis” (ur. 1931)
Kartka z kalendarza: 13 marca 2022
- 18.03.1961 luksemburski utwór Nous les amoureux w wykonaniu Jean-Claude’a Pascala zwyciężył w 6. Konkursie Piosenki Eurowizji w Cannes.
- 18.03.1962 francuski utwór Un premier amour w wykonaniu Isabelle Aubret zwyciężył w 7. Konkursie Piosenki Eurowizji w Luksemburgu.
- 18.03.2003 ukazała się powieść Dana Browna Kod Leonarda da Vinci.
18 marca imieniny obchodzą Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Boguchwała, Celestyna, Cyryl, Edward, Edwarda, Feliks, Krystian, Marta, Narcyz, Salwator i Trofim.
Niektóre związane z 18 marca przysłowia:
„Na Św. Edwarda zimy pogarda”.
„Po marcu, co mgłą raczy, tyleż lato się zapłacze”.
Sprawdzając 18 marca jaki to znak zodiaku oczywiście dowiecie się, że człowiek urodzony w tym dniu jest spod znaku Ryby (♓️).
Bonus: zbieranie bawełny w Uzbekistanie (fragment filmu „Cotton 100%”)
W tym trudnym dla wszystkich okresie Biuro Tłumaczeń VEROLING oferuje specjalne zniżki na usługę tłumaczenia dokumentów z i na język ukraiński również przyjmujemy zapytanie o wycenę tłumaczenia na język dewanagari lub bengalski. Wprowadziliśmy również darmowe konsultacje dla firm, które planują działania biznesowe w segmencie ukraińskojęzycznym.