Czy zastanawialiście się, dlaczego asystent głosowy, np. Siri, domyślnie mówi głosem kobiety? Przecież konkretnie Siri ma w swojej bazie zarówno męskie, jak i kobiece głosy. Duńczycy opracowali pierwszy w świecie inteligentny asystent osobisty Q. I od razu zaznaczymy, że w tym artykule nie poruszamy takich kwestii, jak seksizm, tolerancja i prawa człowieka.

W Danii stworzony został asystent głosowy Q o neutralnym płciowo głosie

Na początek nadmienimy, że dzięki współpracy psychologów, inżynierów dźwięków i lingwistów powstał bezpłciowy robot Q.

Oto Q: pierwszy asystent głosowy o neutralnym płciowo głosie

Twórcy z agencji Virtue Nordic zakładają, że we współczesnym świecie ścisły podział na płci jest złym rozwiązaniem. Nie chodzi wyłącznie o poczucie dyskomfortu u osób, które nie utożsamiają siebie z określoną płcią.
Jako biuro tłumaczeń możemy powiedzieć z doświadczenia, że zazwyczaj wzbudzające większe zaufanie męskie głosy są wykorzystywane w programach dla banków i firm ubezpieczeniowych, podczas gdy kobiece głosy częściej są wybierane w pozostałych usługach.

Zespół, którym kierują lingwiści z Uniwersytet Kopenhaskiego, na samym wstępie odrzucił próbki z jednoznacznie męskimi i kobiecymi głosami.
Pracując nad resztą próbek, stworzyli unikalną barwę dla asystenta osobistego Q. W tym celu dokonali syntezy głosu brzmiącego w zakresie częstotliwości 145–175 GHz. I oto jak brzmi neutralny płciowo głos:

Z powodu subiektywnych cech ludzkiego ucha każdy z nas słyszy coś innego (jak mawiają psychologowie: coś, co chcemy usłyszeć).

Obecnie asystent głosowy Q istnieje jako odizolowany produkt, lecz pojawiają się głosy, że ze względu na swoją uniwersalność ten produkt ten już wkrótce zainteresuje duże korporacje IT.

5/5 - (1 vote)