Język angielski obfituje w ciekawostki. Nawet jeśli cechuje Cię biegła znajomość języka angielskiego i posiadasz wszystkie certyfikaty, łącznie z CPE, poczujesz się zaskoczony. Proponujemy przyjemnie spędzić czas, poznając przy okazji fakty i mity na temat tego języka. Biuro Tłumaczeń VEROLING przygotowało 64 zaskakujące fakty i ciekawostki o języku angielskim.

fakty i mity Język angielski 64 największe ciekawostki o języku angielskim

Język angielski bez tajemnic: 64 ciekawostki o języku angielskim

Nauka języka angielskiego może być nie tylko przydatnym, ale też prawdziwie fascynującym zajęciem. Przekonaj się, sprawdzając przygotowany przez nasze biuro tłumaczeń angielski zestaw informacji. Kompilacja zawiera fakty, mity i ciekawostki z j. angielskiego, jak również pochodzenie i znaczenie słów w języku angielskim.

 1. Najczęściej w języku angielskim występuje litera E (11%), najrzadziej — Q.
 2. Wiemy wszyscy, że najlepszym przykładem dzieła zupełnego przypadku są litery angielskie. Jak się czyta i jak się pisze to dwie ogromne różnice :) Dla zobrazowania wykorzystajmy zdanie He believed Caesar could see people seizing the seas. W tym zdaniu dźwięk [i:] przekazany został przy pomocy aż 7 różnych symboli lub zbitek.
 3. Język angielski obfituje w zawrotną ilość synonimów. Zapobiegają one monotonii i umożliwiają większą ścisłość wyrażenia.
  Pomimo powyższego, poeci (a i tłumacze angielskiego!) mają poważne językowe dylematy. Przykładowo angielski słownik synonimów nie pomoże, gdy nie wiemy, jak dobrać rym do wyrazu orange (pomarańcza). A może ktoś z czytelników ma pomysł, jaki może być rym do słowa purple? Synonimy słowa month? Co się rymuje ze słowem silver?
 4. Czy wiesz, że słowo „stewardesses” (stewardessy) piszemy na klawiaturze wyłącznie lewą ręką? Przynajmniej jeśli ktoś stosuje touch typing, czyli szybkie bezwzrokowe pisanie na klawiaturze ;)
 5. Jeszcze 500-1000 lat temu niewielu ludzi potrafiło czytać i pisać, więc aby ułatwić naukę, uproszczono język i jego zapis. Podczas rozwoju języka zaginęły takie litery jak yogh, ethel, ash, that, eth, wynn, thorn, tirońska ond, długa S czy eng.[1] Ewentualnie wyspiarska G (zwana też irlandzką G).
  Mimo że w języku angielskim są uznawane za wymarłe, liczne archaiczne litery zachował np. język farerski, podobnie jak język islandzki. W tamtej części Europy te dwa języki są uznawane za najbardziej „konserwatywne”.
 6. Ponad 80% zawartości Internetu powstało w języku angielskim. Wniosek? Inwestycja w tłumaczenie strony internetowej powinna trafić do biznesplanu każdego przedsiębiorcy.
  Gdyby poszeregować rynki według potencjału sprzedaży w Internecie, okaże się, że angielski zapewnia nam dotarcie do ponad 43% ludzkości (choć liczba ta zmaleje w ciągu 3-4 lat o 10%).
 7. To smutne, ale prawdziwe — jeżeli chodzi o najtrudniejsze do wymówienia słówka angielskie, to prym wiedzie wyraz… „pronunciation” (pol. wymowa). Tymczasem wymowa wyrazu jest banalna: prəˌnʌnsɪ’eɪʃn (prenans’iejszyn).
 8. „OK” to pierwszy wyraz, jaki wymówiono na powierzchni Księżyca [2]. Pełne zdanie brzmiało tak: „OK. Engine stop”.
 9. Najstarsze angielskie słowa będące nadal w użyciu to I, we, two, three (według lingwistów powstały kilka tysięcy lat temu) oraz town, bad, gold, apple.
 10. W języku angielskim nazwy wszystkich kontynentów rozpoczynają się i kończą tą samą literą: America, Antarctica, Europe, Asia, Australia i Africa.
 11. Język angielski to oficjalny język lotnictwa. Np. Urząd Lotnictwa Cywilnego przeprowadzając egzaminowanie z języka angielskiego, sprawdza znajomość języka angielskiego według dość wyśrubowanych wymogów ICAO.
  Ciekawostka nr 1: tzw. level 6 uprawnia do wykonywania operacji lotniczych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, poziom nadawany dożywotnio, nie wymaga ponownej weryfikacji.
  Ciekawostka nr 2: Wykorzystujący angielskie litery alfabet fonetyczny ICAO znany również jako Alfabet fonetyczny NATO, także Międzynarodowy alfabet fonetyczny niezwykle ułatwia również komunikację biznesową.
  Podstawową zaletą tego kodowania jest jego prostota, jednoznaczność i odporność na zakłócenia. Ponieważ żadna z sylab tworzących poszczególne słowa kodu nie powtarza się, nawet fragmentaryczna transmisja może być zrozumiana. Victor–Echo-Romeo-Oscar-Lima-India-November-Golf, VEROLING!!!Alfabet NATO alpha bravo charlie Victor–Echo-Romeo-Oscar-Lima-India-November-Golf, VEROLING

  [źródło: Man Made DIY]

 12. Pierwszy słownik języka angielskiego powstał w 1755 roku. Było to dwutomowe dzieło pt. (przygotujcie popcorn!) „A Dictionary of the English language in which the words are deduced from their originals, and illustrated in their different significations by examples from the best writers: to which are prefixed, a history of the language, and an English grammar” Samuela Johnsona.
  Niektórzy mówią, że to był „Table Alphabeticall” z 1604 roku autorstwa Roberta Cawdreya. Cóż — zależy, jaka jest dla Ciebie definicja słownika…
 13. Popatrzmy na literę oraz wyraz queue (kolejka). Jedno i drugie wymawiamy podobnie, czyli [kjuː]. Weird, angielski to dziwny język.
 14. Język angielski i niemiecki wywodzą się z języka pragermańskigo. Możemy znaleźć wiele podobieństw w słownictwie, gramatyce i składni. Jeśli znasz jeden z języków germańskich, łatwiej będzie się nauczyć innego z tej samej grupy. 
 15. Każdy zna zwrot „postawić kropkę nad i”. Kropka nad literą „i” w języku angielskim nazywa się tittle (cząsteczka, kropelka).
 16. Najdłuższy wyraz angielski niezawierający samogłosek to rhythms (rymy).
 17. Słownik języka angielskiego zawiera wyraz, w którym samogłoska powtarza się sześciokrotnie. Indivisibility (niepodzielność).
 18. Mało znana ciekawostka językowa. Przez długi czas podstawowy sposób zapisu na Wyspach Brytyjskich stanowiły popularne wśród plemion germańskich runy (inna nazwa alfabet fuþark), aż zostały w 1071 r. zakazane przez króla Kanuta Wielkiego.
 19. Według jednej z teorii, próbującej zrozumieć przyczyny popularności angielskiego, stało się tak z powodu prostoty danego języka. To trochę nie tak… Znacie ilość słów w języku niemieckim, więc sprawdźmy, ile jest słów w języku angielskim. 800.000! I liczba ta ciągle rośnie!!!
  Tak przykładowo Benjamin Franklin zebrał swego czasu 200 synonimów do słowa drunk (pijany), w tym takie „kwiatki”, jak „cherry-merry”, „nimptopsical” czy „soaked”.
  Paręset lat później wyraz drunk ma dokładnie 2.241 synonimów (dane pochodzą z Księgi Rekordów Guinessa).
 20. Nie dziwota, że język angielski jest uznawany za jeden z najszybciej rozwijających się języków. Co 98 minut w języku potocznym pojawia się nowy wyraz angielski. Co roku słowniki języka angielskiego zasilają ok. 4000 nowych terminów.
 21. À propos — ile słówek używa przeciętny Anglik? Podobnie jak w miarę dobrze wykształcony Polak, czyli ok. 10.000-15.000 słów! Na co dzień używa z tego ok. 2.000-3.000* i tego wystarcza do w miarę swobodnej komunikacji**.
  *Szkopuł w tym, że nigdy nie wiesz, które z nich to słowa kluczowe.
  **Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) podaje, że posiadacz certyfikatu A1 powinien znać 500 słów, A2 – 1000, B1 – 2000, B2 – 4000, C1 – 8000, C2 – 16000. ±20%.
 22. Mimo powyższego punktu aż 90% tekstów w języku angielskim (proste artykuły itd.) wykorzystuje nie więcej niż 1.000 różnych słów, więc podstawy angielskiego są naprawdę łatwe do opanowania w krótkim czasie.
  Dopiero gdy w nasze ręce wpada specjalistyczna dokumentacja techniczna lub chcemy coś zareklamować, konieczne będzie profesjonalne tłumaczenie na język angielski.
 23. Rozpoczynający przygodę z językiem angielskim doskonale wiedzą, jak ważne są crutch words. Są zbawienne, gdy nie wiemy, jak przerwać niezręczną ciszę lub sprytnie połączyć zdania. Przykładowe „wypełniacze” to basically, literally, actually, like, I mean.crutch words zbawienne wypełniacze jak przerwać niezręczną ciszę język angielski dialogi basically, literally, actually, like, I mean.
 24. Najkrótszym terminem z cyklu -ology jest „oology” (owologia, inaczej: oologia; od łac. ovo – jajo) – jeden z działów ornitologii zajmujący się badaniem jaj, w szczególności jaj ptasich, ich budową, ubarwieniem, wielkością, kształtem i zmiennością wewnątrzgatunkową.
 25. Kontynuując największe ciekawostki języka angielskiego, w slangu wiktoriańskim istniał wyraz  muffin-wallopers (bijące w muffinki). Oznaczał wdowy i niezamężne kobiety, które spotykały się, by poplotkować przy herbacie z ciastkami.
 26. Najbardziej znanym dowodem na brak logiki i ogólny bezsens w języku angielskim jest wyraz „ghoti”. Tak byśmy zapisali wyraz „fish” (ryba), wykorzystując zasady czytania innych słów. Zbitka „gh” pochodzi z „tough”, „o” z „women”, „ti” — z „nation”.
 27. Shakespear wymyślił wiele słów angielskich. Przykłady: birth place, blushing, torture, lonely, addiction, blushing, manager, eyeball, fashionable, uncomfortable.
 28. Język angielski jest bardzo szczęśliwy. Wyraz happy jest używane trzykrotnie częściej niż sad. Może dlatego filologia angielska cieszy się taką popularnością?
 29. Wyraz therein zawiera dodatkowe 9 słów. Mało tego, idą one po kolei: the, there, he, in, rein, her, here, ere, herein.
 30. Nad większością języków czuwa jakiś organ nadzorczy: Rada Języka Polskiego, Instytut Języka Rosyjskiego, Académie française, Rat für deutsche Rechtschreibung, Asociación de Academias de la Lengua Española. Język angielski na tym tle wygląda jak sierota, gdyż regulator nie istnieje.
 31. W 2011 roku do słownika Oxford English Dictionary trafił popularny w Internecie wyraz lol (ang. „laughing out loud”).
 32. Polecenie „Go!” to najkrótsze poprawne zdanie w języku angielskim.
 33. Czasownik to knit oznaczający „dziergać”, „szydełkować”, „robić na drutach” istnieje w angielskim od dawna. Natomiast dopiero w latach 90. XX wieku w języku angielskim pojawił się czasownik „pruć” (rzeczy). To tink, czyli „knit” na opak.
 34. Wynik meczu tenisowego liczony jest od zera. Anglojęzyczni liczą od „love”. Jedna z teorii mówi, że termin ma pochodzenie francuskie („l’œuf” znaczy „jajo”).
 35. Australijska odmiana języka angielskiego obfituje w formy z sufiksem „-ie”. Dzięki niemu słowa nabierają mniej formalnego odcienia. Barbie zamiast barbecue („grill”), firie zamiast firefighter („strażak”), tinnie zamiast tin (puszka, konserwa). To właśnie w Australii powstał wyraz selfie. W 2002 r., by dopiero po dziesięciu latach podbić świat.[3]
 36. Zapowiedź filmu, czyli zwiastun po angielsku nazywa się trailer. Polski termin nie pozostawia pytań, natomiast znaczenie angielskiego czasownika to trail to przede wszystkim „śledzić”, „tropić”.
  A więc na logikę „trailery” powinny być wyświetlane po filmie, a na przed seansem. Tak właśnie było w 1912 roku, kiedy to widzowie masowo opuszczali sale kinowe. Później kina „usprawniły” marketing i zwiastuny aż do dziś są wyświetlane przed jakimkolwiek seansem.[4]
 37. Wyraz listen („słuchać”) składa się z tych samych liter co silent („cichy”, „milczący”). Przypadek? Nie sądzę! (© Autor nieznany)
 38. Opowiadając zaskakujące fakty o języku angielskim nie sposób nie wspomnieć, że coś takiego jak angielskie zasady interpunkcji pojawiło się w angielskim dopiero po wynalezieniu druku. Przed XV wiekiem interpunkcja była czymś zupełnie abstrakcyjnym.
 39. W języku angielskim istnieje poprawne zdanie składające się z 8 słów–homonimów i bez znaków przestankowych: Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo („Bizony z Buffalo, które są zastraszane przez inne bizony z Buffalo, same zastraszają inne bizony z Buffalo”).Znaczenie poprawne zdanie słowa–homonimy znaki przestankowe Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo („Bizony z Buffalo, które są zastraszane przez inne bizony z Buffalo, same zastraszają inne bizony z Buffalo”).
 40. Język angielski jako jedyny przewiduje pisanie zaimka I („ja”) wielką literą. Prawdopodobnie jest to dzieło przypadku. W staroangielskim ten zaimek osobowy zapisywany był tak: ic, ale z czasem „-c” zanikło. Żeby samotna „i” zaczęła być bardziej widoczna, była powiększana, aż uległa stałej kapitalizacji.[5]
 41. Ciekawe jest pochodzenie słowa angielskiego salary („wypłata”, „pensja”). Podobnie jak w przypadku salad („sałata”) rodowód swój zawdzięcza wyrazowi łacińskiemu salarius („sól”). Sól, nazywana była niegdyś „białym złotem”, była cennym towarem, chętnie kupowanym przez legionistów rzymskich. I którym można było posolić m.in. sałatę.
  Stąd też obecnie powszechnie stosuje się w języku angielskim stwierdzenie „worth one’s salt”.
 42. Sukraloza została odkryta przez przypadek. W 1976 r. profesor Leslie Hough z londyńskiego uniwersytetu prowadząc badania na sacharozie zlecić swojemu zagranicznemu asystentowi przeprowadzenie badań, używając sformułowania – to test (ang. „zbadać”). Młody chemik Shashikant Phadnis zrozumiał, że ma to taste (ang. „spróbować”). Odkrył, że wynaleziona substancja jest niebywale słodka (badania pokazały, że sukraloza jest ok. 600 razy słodsza od cukru).[6]
 43. Nisko płatna praca oraz brak dalszych perspektyw na rozwój zawodowy można ująć jednym słowem — McJob (Merriam-Webster/Oxford English Dictionary). Firma McDonald’s żądało usunięcia hasła ze słownika, ale ostatecznie nic nie wskórała.
 44. Mimo że symbol (ampersand) odpowiada w języku angielskim spójnikowi and („i”), nie zawsze są równorzędne. Przykładowo jeśli angielskie napisy do filmów zawierają dwóch autorów scenariusza, ampersand między nazwiskami oznacza wspólną pracę, podczas gdy spójnik and zdradza, że scenariusz był pisany w różnych okresach, a autorzy niekoniecznie uzgadniali ze sobą szczegóły.
 45. Wyraz angielski dinner pochodzi od starofrancuskiego disner, czyli „śniadanie”. Z czasem mieszkańcy Europy Zachodniej zaczęli tak nazywać posiłek spożywany w porze obiadowej, nawet jeśli ktoś zjadł już śniadanie. W XVIII wieku pory przyjmowania posiłków były przesuwane na coraz późniejsze godziny, dinner zaś potrafił przypaść nawet na godzinę 19:00. Obecnie znaczenie słowa dinner w języku angielskim to „kolacja”.
 46. Set to najbardziej wieloznaczny wyraz angielski. Słownik synonimów i wyrazów bliskoznacznych podaje, że set ma 44 podstawowe znaczenia jako czasownik, 17 – jako rzeczownik, 7 – jako przymiotnik oraz liczne formy pokrewne (łącznie kilkaset!).
 47. Najdłuższy wyraz angielski (45 liter) to Pneumono­ultra­microscopic­silico­volcano­coniosis („pylica krzemowa”). Dany termin medyczny oznacza nieistniejącą chorobę układu oddechowego spowodowaną wdychaniem pyłu wulkanicznego oraz bardzo drobnego pyłu kwarcowego.
 48. Miesiące po angielsku zawdzięczają swoje nazwy łacinie, podczas gdy w Polsce zachowały się te tradycyjne. Jak zapamiętać angielskie nazwy miesięcy?
  Każdy sposób jest dobry, natomiast drugą połowę roku zapamiętamy bez problemu, gdyż tworzą angielskie imię męskie Jason. J – July, A – August, S – September, O – October, N – November.
 49. Uncopyrightable to najdłuższy wyraz angielski, w którym żadna z liter się nie powtarza.
 50. Amerykański angielski vs. angielski brytyjski. Walcząc o niezależność, mieszkańcy USA próbowali opracować własny amerykański angielski (największe sukcesy na tym polu odniósł Noah Webster, autor Amerykańskiego słownika języka angielskiego Webstera).
  W Illinois aż do 1969 roku istniał zakaz posługiwania się językiem angielskim (w odróżnieniu od amerykańskiego, będącego oficjalnym w danym stanie).
 51. Obecnie w USA istnieją aż 24 dialekty języka angielskiego. Przynajmniej w 28 stanach język angielski stanowi oficjalny, lecz USA jako państwo nie posiadają języka urzędowego.
  Po przeczytaniu powyższego nie powinno nikogo dziwić, że wydawcy zamawiają tłumaczenie książek o Harrym Potterze z języka brytyjskiego angielskiego na angielski amerykański.
 52. Łącznie na świecie istnieje ponad 125 dialektów języka angielskiego.
 53. Jeżeli chodzi o wyszukiwanie w języku angielskim, internauci najczęściej popełniają błąd w wyrazie „restaurant”.
 54. W ll. 1932–1940 z powodu błędu drukarskiego w języku angielskim istniał wyraz dord, który nie posiadał definicji. Określono to słowo mianem widma.
 55. W ramach kolejnej ciekawostki z j.angielskiego, najkrótsze zdania angielskie zawierające podmiot i orzeczenie to I am oraz I do.
 56. Najdłuższe zdanie angielskie w prozie liczy… 13.955 słów („Rotters’ Club” Jonathana Coe’a).
 57. Symbol „#” ma kilka nazw w języku angielskim: hash, pound sign, number sign.
 58. Wyraz bride („panna młoda”) pochodzi od starogermańskiego słowa oznaczającego przygotowywanie posiłku.Znaczenie pochodzenie wyraz angielski bride („panna młoda”) starogermańskie słowo oznaczającego przygotowywanie posiłku
 59. Wyraz goodbye („żegnaj”) w języku staroangielskim/anglosaskim kiedyś brzmiał God be with ye („z panem Bogiem!”).
 60. Najtrudniejszy angielski łamaniec językowy to The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick.
 61. Zdanie The quick brown fox jumps over the lazy dog to pangram. Zawiera wszystkie litery alfabetu angielskiego.
 62. Symbol nieskończoności (∞) w języku angielskim nazywa się lemniskata (łac. opleciony wstążkami).
 63. W wyrazie Goddessship litera „S” powtarza się 3 razy z rzędu.
 64. I to jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o ciekawostki związane z językiem angielskim.
  Wyraz quomodocunquize oznacza „robienie pieniędzy na wszystkie możliwe sposoby”. Życzymy, aby ułatwiała to Wam znajomość angielskiego. A w razie „W” do Waszych usług profesjonalny tłumacz angielski!

Tyle, jeśli chodzi o ciekawostki o języku angielskim. Jeśli spodobał Ci się wpis, zasubskrybuj i czytaj nas w swoim ulubionym serwisie społecznościowym!

4.6/5 - (10 votes)