Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2020 r. Próbując znaleźć bezpłatne zdjęcia stockowe, trafiamy na rzekomo darmowe banki ze zdjęciami, gdzie pobranie czegokolwiek bez opłat jest niemożliwe. A te „bezpłatne fotografie do użytku komercyjnego”, które są udostępniane, przedstawiają głupio uśmiechających się ludzi i bezduszne biura, a więc nie nadają się do publikacji. Skąd zatem brać darmowe legalne zdjęcia i grafiki w dobrej jakości? VEROLING przygotował najlepsze banki zdjęć, gdzie można znaleźć i skąd można pobrać darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego.

184 dobre sprawdzone banki zdjęć oferujące darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego licencja Creative Commons 0 CC0

184 serwisy, oferujące darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego

Coraz częściej działy marketingu sięgają po grafiki wektorowe, ikonki, ładne ilustracje i zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, które następnie trafiają na strony internetowe i blogi, Facebooka i Instagrama, zasilają materiały promocyjne i nośniki reklamy. Dla 37% specjalistów od promocji wizualny content marketing stanowi[1] w 2017 roku najważniejszy obszar działań, zaraz po prowadzeniu bloga. Dlaczego tak się dzieje? Po trzech dobach od usłyszenia informacji człowiek jest w stanie odtworzyć jedynie 10% treści. Gdy jednak informacji towarzyszy odpowiednio dobrane zdjęcie, wskaźnik zapamiętywania rośnie do 65%[2].

Wciągające treści wizualne to przede wszystkim unikalna grafika wektorowa lub atrakcyjne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Wiemy to, gdyż bez tego niemożliwe jest tworzenie wielojęzycznych treści marketingowych na zlecenie naszych klientów.
W ten sposób z upływem czasu powstała prawdopodobnie największa w Internecie lista stron, na których znajdziesz darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – wszystkie o wysokiej rozdzielczości i na licencji CC0 (domena publiczna). Większość nie wymaga uznania autorstwa.

Przedstawiamy aż 184 strony internetowe, które stanowią najlepsze banki zdjęć stockowych, skąd można wziąć darmowe zdjęcia do użytku na stronie firmowej lub w dowolnym projekcie komercyjnym.

UWAGA! Dokładamy wszelkich starań, aby znalazły się tutaj wyłącznie bezpłatne fotografie do zastosowań firmowych. Niemniej jednak warto pamiętać, aby przed pobraniem jakiegokolwiek zdjęcia zawsze sprawdzić licencję/warunki korzystania ze zdjęcia, zaś plik licencji zapisać na dysku wraz z przedmiotowym plikiem.

Zwróć też uwagę, że licencja na zdjęcia może zmieniać się na przestrzeni czasu, dlatego przed pobraniem zdjęcia do użytku komercyjnego warto zajrzeć do zakładek „Zasady korzystania”, „Licencje”, „Często zadawane pytania” itp. w celu sprawdzenia prawa do użytku. Z tego wpisu dowiesz się, również, jakie są najczęściej używane typy licencji[3].

1. Pixabay

Pixabay darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0 (Creative Commons Zero), domena publiczna[4]

Opis banku zdjęć: Twórcy Pixabay doskonale wiedzą, że treści wizualne stały się niezbędnym elementem strategii content marketingu.
920 tysięcy doskonałych materiałów wizualnych z możliwością definiowania kryteriów wyszukiwania: typ medium (zdjęcia, grafiki wektorowe, ilustracje, pliki wideo), orientacja (pozioma, pionowa), kategoria, rozmiary, kolor, przezroczystość.

A na deser dopracowane aplikacje na systemy operacyjne Android oraz iOS, skąd można brać obrazki do pobrania za darmo na telefon lub komputer i błyskawicznie udostępniać np. w serwisach społecznościowych.

2. Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: licencja własna, nieprzewidująca żadnych ograniczeń poza brakiem prawa do redystrybucji.

Opis banku zdjęć: Założyciele serwisu – fotografowie Allie i David doskonale wiedzieli, jak ciężko jest blogerowi, przedsiębiorcy czy artyście znaleźćwysokiej jakości darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Tak powstał bank zdjęć stockowych Death to the Stock Photo. Właściwszą nazwą dla tego serwisu byłby zresztą „pakiet subskrypcyjny”. Podpisanie się na newsletter to wymóg korzystania ze wszystkich dobrodziejstw serwisu. W opcji darmowej raz na miesiąc otrzymamy paczkę 10 świeżych zdjęć. Za ok. 60 złotych/miesięcznie otrzymamy dostęp do wszystkich archiwalnych i nowych zdjęć, dodatkową paczkę premium co miesiąc oraz chmurę, dzięki której pobieranie zdjęć stockowych z DeathToTheStockPhoto.com stanie się jeszcze szybsze i przyjemniejsze.

Marketerzy Ubera, Pinteresta, TED-a oraz Slacka używają zdjęć właśnie z Death to the Stock Photo. I to nie przypadek. Sprawdźcie na Death to the Stock Photo pierwsze z brzegu darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego, a na pewno zakochacie się w tym serwisie!

3. Startup Stock Photos

Startup Stock Photo darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Startup Stock Photos to przede wszystkim zdjęcia biznesowe. Jak sama nazwa wskazuje, darmowe obrazy idealnie nadają się na wizytówki i strony internetowe dla startupu. Poza tym zawiera liczne zdjęcia o tematyce technicznej i przemysłowej.

4. Unsplash

Unsplash darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0 (domena publiczna)

Opis banku zdjęć: Patrząc na zdjęcia pięknych krajobrazy już myślimy, jak je wykorzystać na potrzeby firmy. Przywołują na myśl powiedzenie: jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.

Unsplash to nie jest kolejna porcja pejzaży, „poprzetykanych” zdjęciami o innej tematyce. Twórcy stawiają na jakość, nie na ilość, a dzięki temu mamy starannie wyselekcjonowane zdjęcia do bezpłatnego użytku w firmie.
Warto sprawdzić zakładkę „Kolekcje”, gdzie znajdziemy zdjęcia z prawem do użytku komercyjnego i pogrupowane tematycznie. Co 10 dni dodają nowe fotografie. Subskrybenci newslettera nie przegapią żadnej z nich.

Ciekawostka: twórcy serwisu założyli osobną stronę – Made With Unsplash, na której zobaczymy najlepsze przykłady wykorzystania zdjęć stockowych z Unsplash.

5. British Library

British Library darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: Większość jest całkowicie za darmo, w domenie publicznej, bez jakichkolwiek ograniczeń prawnych wynikających z autorskich praw majątkowych.

Opis banku zdjęć: Ponad milion zdjęć, zrobionych na podstawie ilustracji z XVII-XIX wieku, a nawet starszych. Najnowsze wiernie oddają np. klimat epoki wiktoriańskiej.
Ze strony Github można pobrać wszelkie metadane każdego zdjęcia, jak również książkę, z której pochodzą.

6. Yeah! Stock Photos

Yeah Stock Photos darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Nie wszystko, co dobre, jest darmowe. Ale nasze darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – i owszem, chwali się się autor strony Yeah!Stock Photos. Nie trzeba nawet podawać odnośnika do ich strony. Licencja CC0 w pełnej okazałości.

7. Moveast

MoveEast darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC0

Opis banku zdjęć: Facet z Portugalii wierzy, że wszystkie obrazki, w tym zdjęcia używane do celów komercyjnych, powinny być dostępne za darmo. Profesjonalne ilustracje życia codziennego (szczególnie dużo zdjęć z Azji), a wiele z nich to prawdziwe perełki.

8. Viintage

Viintage darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: CC BY 4.0
Opis banku zdjęć: Tysiące udostępnionych za darmo zdjęć. Kolejne tysiące za niewielką opłatą. Warto podpisać się na newsletter – subskrybenci dostają więcej.

9. PhotoPin

PhotoPin darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Zdjęcie: Novafly DreamWalker via photopin (licencja)

Licencja: CC-BY. Dozwolone jest wykorzystanie komercyjne, jednak konieczne jest umieszczenie linku do strony. Co niniejszym czynimy.

Opis banku zdjęć: Wiele zdjęć słabej jakości, ale czasem można złowić coś godnego uwagi.

10. Morguefile

Morguefile darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego pobieranie free stock photos

Licencja: MorgueFile Free License

Opis banku zdjęć: Morguefile to bank profesjonalnych grafik, udostępnianych na własnej licencji. Zbiór zdjęć udostępnianych za darmo, także do użytku komercyjnego. Możemy wykorzystać ten darmowy stock, pobierając zdjęcia na bloga lub stronę www, nawet bez podawania autora grafiki.

Darmowa baza zdjęć Morguefile to ponad 300 tysięcy zdjęć, które można wykorzystać w dowolny sposób. Galeria pozwala nie tylko na pobieranie darmowych grafik, ale też np. edycję wymiarów przed zapisaniem na dysku swojego urządzenia.

Blogerzy, którzy przeważnie nie potrzebują zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, mogą kliknąć „Crop and post”, a następnie „Finished”. Otrzymujemy zdjęcie gotowe do publikacji w internecie, jak również bezpośredni odnośnik lub kod HTML do zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej.

4.9/5 - (46 votes)