język grecki

 

Europa na językach – dziś przenosimy się do kolebki europejskiej cywilizacji, czyli Grecji! 🇬🇷
Starożytnej Helladzie, bo tak dawniej nazywano Grecję, zawdzięczamy wiele.
To właśnie stąd pochodzi Sokrates – uważany za pioniera w dziedzinie medycyny ⚕️, a także tacy uczeni jak Pitagoras czy Archimedes, którzy dali podwaliny współczesnej matematyce❗ Nie zapominajmy, że Ateny to również miejsce narodzin demokracji, igrzysk olimpijskich, filozofii i teatru 🏛️!
Wydaje się więc, że to idealny kraj dla spragnionych wędrówki do korzeni 🧐. Jednak na wypadek, gdyby po zaspokojeniu głodu wiedzy ktoś wciąż odczuwał niedosyt, Grecja oferuje bogatą paletę lokalnych przysmaków❗ W kraju, w którym spożywa się najwięcej sera feta na świecie, każdy znajdzie coś dla siebie 😋: od greckiej sałatki horiatiki 🥗, po tzatziki czy aromatyczną mousakę.

Dla fanów baklavy informacja specjalna: w Grecji na próżno szukać w menu deserów 🥧, ponieważ serwuje się je w restauracjach jako zakończenie posiłku bez konieczności zamawiania!

A teraz czas na kilka ciekawostek językowych! 🇬🇷🧐
– Językiem greckim posługuje się ok. 13 milionów ludzi na świecie 🌍, przede wszystkim w Grecji i na Cyprze, gdzie stanowi język urzędowy.
– Wiele ze słów w języku polskim 🇵🇱, którymi posługujemy się na co dzień, pochodzi od języka greckiego 🇬🇷. Należą do nich m.in.:
polityka 👨‍⚖️ (od starożytnego πόλις /polis/ = państwo-miasto),
telefon 📞(τηλέφωνο, od starożytnego τήλε /tile/ = daleko, odległość + φωνή /foni/ = głos),
muzeum 🏛️ (μουσείον /musijon/: w mitologii: świątynia Muz, patronek sztuki),
biblioteka 📖 (βιβλιοθήκη /wiwliothiki/: βιβλίο /wiwlijo/ – książka + θήκη /thiki/ – pokrowiec, skrzynka).
Takie przykłady można by mnożyć w nieskończoność, dodając do nich takie słowa, jak: charakter, dieta 🥦, turystyka ✈️⛱️, symbol, melancholia i wiele, wiele innych.
– Imię greckiego filozofa Platona jest tak naprawdę przydomkiem, który oznacza “człowieka o szerokich plecach” (w języku greckim słowo plati = plecy).
– Na końcu zdania pytającego w języku greckim występuje nie znak zapytania “❓”, ale średnik “;”.
– Najdłuższym słowem w języku greckim jest nazwa potrawy wymyślona przez Arystofanesa na potrzeby jego komedii ✒️. Jak podaje Księga Rekordów Guinessa 📖, jest to najdłuższe słowo, jakie kiedykolwiek pojawiło się w literaturze. Składa się ze 172 liter i zapisywane w języku starogreckim prezentuje się w następujący sposób:
λοπαδοτεμαχοσελαχογαλεοκρανιολειψανοδριμυποτριμματοσιλφιολιπαρομελιτοκατακεχυμενοκιχλεπικοσσυφοφαττοπεριστεραλεκτρυονοπτοπιφαλλιδοκιγκλοπελειολαγωοσιραιοβαφητραγανοπτερυγών.
Rate this post