Dzisiejsza Europa to tygiel wielu narodowości i kultur. Dlatego też niezwykle istotna jest kwestia porozumienia i mówienia jednym głosem. A temu może pomóc tylko i wyłącznie znajomość języków obcych, która ułatwia zrozumienie naszych sąsiadów. Europejczycy zaczynają to rozumieć i coraz więcej obywateli Starego Kontynentu zaczyna poświęcać czas na naukę języków.

Europe_flags

Według badań „Europejczycy i języki” przeprowadzonych przez odpowiedni organ Komisji Europejskiej, 88% respondentów jest zdania, że znajomość drugiego języka jest bardzo przydatna. Co ciekawe aż o 10% więcej, czyli praktycznie wszyscy są zdania, że ich dzieciom znajomość drugiego języka jest niezbędna. Świadczy to o dużej zapobiegliwości mieszkańców Starego Kontynentu, ale też i pewnej dozie lenistwa.

Jeżeli chodzi o Polaków, to także znakomita większość z nas uważa, że nowoczesny mieszkaniec Unii powinien mówić co najmniej w jednym języku obcym. Podobnie jak i reszta mieszkańców Europy uważamy, że najważniejszy jest język angielski i to na jego naukę kładziemy największy nacisk. Dla nas drugim w kolejności jest język niemiecki, co jest zrozumiałe, zważywszy na nasze położenie geopolityczne. Nie mniej jednak nieco niedoceniany w Polsce jest język francuski, który w Europie uważany jest za równie popularny co niemiecki. Warto zwrócić na to uwagę, kiedy rozważamy tłumaczenie naszych firmowych stron internetowych czy też innego typu materiałów na języki obce.

Jako naród uważamy, że znajomość języków obcych przydaje się głównie w znalezieniu pracy w innym kraju, bądź też na zagranicznych wakacjach, i jest to pogląd zbieżny z tym, co uważają pozostali mieszkańcy Unii. Dla Europejczyków równie istotnym aspektem znajomości innych niż macierzysty języków, jest możliwość zrozumienia ludzi z odmiennych kultur. Dla nas, przynajmniej według sondaży, nie jest to aż tak istotne.

Jeżeli chodzi o języki ojczyste, bo dominuje niemiecki, a tuż za nim plasują się angielski i włoski. Jest to o tyle ważna informacja, że w naszym kraju język mieszkańców Italii nie jest szczególnie popularny,a mówi nim aż 13% mieszkańców Europy. Niewiele mniej osób mówi po francusku i hiszpańsku. Tworząc ofertę swojej firmy w języku obcym warto o tym pamiętać.

Interesującym przypadkiem są państwa, w których jako oficjalnych używa się kilku języków. Są to między innymi Belgia, gdzie dominuje języki niderlandzki i francuski, a także niemiecki. Podobnie jest w Luksemburgu, gdzie mówi się nie tylko po luksembursku, ale także w językach Goethego i Victora Hugo. Jest to z pewnością przydatna informacja dla osób, która prowadzą tam swoje interesy, a także dla tych, którzy dopiero chcą je rozpocząć i muszą dowiedzieć się, na które języki warto tłumaczyć swoją ofertę.

Równie ciekawie prezentuje się ranking krajów, których obywatele znają drugi język na tyle, by móc prowadzić w nim konwersacje. Liderami są tutaj mieszkańcy Luksemburga, których aż 98% mówi w dwóch językach, zaś 84% nawet w trzech. Na drugim miejscu są Łotysze, którzy również w zdecydowanej większości (95%!) mówią w dwóch językach. Na szarym końcu znajdują się mieszkańcy Portugalii, Włoch i Węgier, mówiący głównie w swoich językach. To tez istotna informacja, która mówi nam, że wysyłając tam swoje towary musimy pamiętać o dołączeniu instrukcji w tymże języku.

Na koniec jeszcze ciekawa tabelka, pokazująca, do czego Polacy, a także obywatele całej Unii wykorzystują tłumaczenia. Z pewnością cieszy fakt, że na pierwszym miejscu jest edukacja. Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z szeroko dostępnych źródeł w językach obcych. Pozwala im to na poszerzenie swoich horyzontów i zdobycie wiedzy, która nie zawsze jest dostępna. W końcu jak mawiał znany polski pedagog Piotr Bąk „Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu”.

eurojęzyki

Rate this post