Jak co roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Został on ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich.  Jego ideą było przybliżenie mieszkańcom Starego Kontynentu języków, jakimi posługują się ich sąsiedzi, a także zachęta do nauki tychże języków.
W całości rok 2001 został ogłoszony Europejskim Rokiem Języków i przez całe 12 miesięcy trwały różnego rodzaju eventy, promujące wielojęzyczność.

dayoflanguages

 

Europa jest niezwykle bogata pod względem języków. Aż 24 z nich posiada status języków urzędowych, natomiast ogólnie na terenie całego kontynentu ludzie mówią aż w 225 różnych dialektach. Najpopularniejszym językiem jest rosyjski, którego używa około 150 milionów Europejczyków. Na drugim miejscu jest język niemiecki, w którym mówi 95 milionów ludzi na Starym Kontynencie. Podium zamyka język turecki, używany przez 80 milionów. Na siódmym miejscu plasuje się język polski, którego użycie deklaruje 40 milionów Europejczyków.

Głównym celem tegorocznego Europejskiego Dnia Języków jest promocja nauki języków obcych bez względu na wiek. Odbywa się on pod hasłem „Włącz się!”, nawiązującym także do idei Europejskiego Roku Obywateli. Połączenie tych dwóch koncepcji ma służyć coraz większej integracji Europy, a także aktywizacji wszystkich jej obywateli, bez względu na pochodzenie, płeć czy wiek. Z tej okazji 26 września w całej Europie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, promujących nie tylko same języki, ale także różnorodne kultury i obyczaje.

My również zachęcamy do celebracji tego dnia a także, co oczywiste, do nauki języków obcych. Dzisiejszy świat daje nam olbrzymie możliwości, w dobie internetu mamy praktycznie dostęp do książek, gazet i filmów całego świata. Trochę żal nie korzystać z tego bogactwa tylko dlatego, że nie znamy żadnego innego języka. Poza tym łatwiej nam nawiązać znajomości i poznać innych ludzi, jeżeli możemy ich zrozumieć, a co ważniejsze porozumieć się z nimi. Prawdziwe są słowa aforysty Aleksandra Kumora: „Z języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka”.

Rate this post