Od dawna wiemy, że personalizacja ma  duże  znaczenie. Ciekawy fakt  odkrył Accenture, że „ około 90 proc. konsumentów chętniej robi zakupy u marek, które rozpoznają, zapamiętują i dostarczają im odpowiednie oferty i rekomendacje”. Ponieważ coraz więcej firm spełnia te oczekiwania za pośrednictwem swoich platform e-commerce, tradycyjne metody personalizacji przestają być tak popularne, jak kiedyś. Właśnie dlatego hiperpersonalizacja wkroczyła do dyskusji dla ambitnych firm e-commerce. 

Tradycyjna personalizacja w e-commerce wykorzystuje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, lokalizacja i podstawowa historia zakupów do marketingu e-mailowego i zarządzania relacjami z klientami (CRM). Jego użycie jest nie tylko coraz bardziej powszechne, ale także ogranicza jego atrakcyjność i może czasami powodować nieaktualność informacji. 

Hiperpersonalizacja wykorzystuje bardziej zaawansowaną analizę aktywności i wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym, takie jak:

  1. -zachowanie przeglądania (na przykład, jak długo kupujący spędza na oglądaniu określonych przedmiotów lub części witrynę), 
  2. -wyszukiwania na miejscu, przesyłanie formularzy i nie tylko – wszystko to wykorzystywane jest w celu uzyskania wglądu w bieżące intencje i cechy klientów.    

 Pozwala to na wysyłanie klientów wysokokontekstowych wiadomości, takich jak np: reklama butów podobna do tych, które przeglądali przez długi czas w poprzednim tygodniu.

Dlaczego hiperpersonalizacja ma znaczenie?

Hiperpersonalizacja ma znaczenie, ponieważ jest to konkurencyjny świat i jest to jeden ze sposobów na wyróżnienie się. Świat pełen ofert  w tym i ofert e-commerce, więc oczywiście że wybrane  zostaną te marki, które najlepiej rozumieją, kim są oraz czego chcą i potrzebują ich klienci.

   Wyobraźmy sobie kupującego, który szuka np. plecak, pełna satysfakcja od zakupu musi wypełniać takie warunki: dostępna cena, rozmiar, ilość przegródek i kolor. Jeśli jedna marka wywnioskuje to na podstawie swoich zachowań związanych z wyszukiwaniem i przeglądaniem i przedstawia odpowiednie rekomendacje oraz oferty, podczas gdy inna odpowie rekomendacjami i ofertami, które koncentrują się na cenie, wadze i wytrzymałości plecaka, nie ma wątpliwości, co doprowadzi do zamknięcia transakcji.

   Oczywiście istnieje wiele sposobów na wyjście z podstawowej personalizacji, z których niektóre są mniej skomplikowane niż inne. Cokolwiek możemy zrobić, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje — na przykład język i kulturę na podstawie czyjejś lokalizacji lub przypomnieć sobie, co robił podczas ostatniej wizyty Waszej witryny — to wszystko ma znaczenie. Sprawia, że ​​odwiedzający czują się „widoczni” i zmniejsza ich wysiłek, aby znaleźć to, czego chcą, co może poprawić zaangażowanie, satysfakcję i lojalność, a także zwiększyć konwersję.

Jak zacząć hiperpersonalizację e-commerce?

Hiperpersonalizacja jest zasadniczo oparta na technologiach, więc pierwszym krokiem jest określenie technologii, która pasuje do  marki i jej celów . Oto kilka opcji do wyboru:

  •  Wykorzystanie mocy swoich aktywnych klientów. Im więcej danych, tym lepiej zrozumiec intencje swoich odbiorców – pod warunkiem, że korzystacie z odpowiedniego poziomu analityki, aby zbudować 360-stopniowy obraz swoich klientów. Przestrzegając najlepszych praktyk w zakresie prywatności danych, korzystaj z plików cookie witryny, formularzy zgody oraz platform społecznościowych i reklamowych, a także innych narzędzi cyfrowych, które rejestrują zachowania i preferencje klientów.
  •   Dodanie czujników w sklepie, jeśli to konieczne, aby zniwelować przepaść fizyczną/cyfrową, i połącz wszystkie odpowiednie dane w jednym systemie CRM w celu szczegółowej segmentacji odbiorców w czasie rzeczywistym – na przykład poprzez promowanie produktu o wartości 200 PLN wśród klientów, którzy zwykle wydają 100-250 PLN na tego typu produkt, a ostatnio szukałem i przeglądałem jeden.
  •    Przekształcenie danych w rekomendacje. Silniki rekomendacji e-commerce pozwalają przewidzieć, co poszczególny klient może lubić lub chcieć robić, zwykle na podstawie danych z całej bazy klientów wraz z aktywnością danej osoby. Kierują wyświetlaniem odpowiednich polecanych produktów za pomocą formatów, takich jak „często kupowane razem”, „możesz też polubić” i „klienci również oglądali”.
  •   Rozważenie roli AI w e-commerce. Silniki rekomendacji są obecnie ważnym elementem wykorzystania sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym, ale istnieją inne zastosowania sztucznej inteligencji, które mogą również przyczynić się do hiperpersonalizacji. Źródłem mogą być na przykład interakcje chatbota e danych o potrzebach i preferencjach klientów, które można wyodrębnić, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób można do nich dotrzeć jako do osób fizycznych. Innym przykładem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w aplikacji rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, która może tworzyć bardzo potężne interaktywne, spersonalizowane doświadczenia. Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja szybko staje się koniecznością w rozwiązaniach e-commerce.
  •  Zbudowanie automatyzacji marketingu. Firmy z technologią automatyzacji marketingu mogą uruchamiać hiperspersonalizowane kampanie e-mail marketingowe w wielu kanałach, w oparciu o zachowania i preferencje zakupowe klientów. Połączenie tego z programem lojalnościowym to korzyść dla wszystkich, tworząca pozytywny krąg zaangażowania klientów poprzez odpowiednie oferty i wiedzę zdobytą na temat potrzeb i nawyków klientów.
  •   Obsługa wielokanałową. Różni klienci będą wchodzić w interakcje z marką za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak media społecznościowe, witryna, witryny stron trzecich i lokalizacje fizyczne, jeśli posiadacie. Wszystkie te kanały muszą działać harmonijnie, aby zbudować pełny obraz podróży każdego klienta i zapewnić mu spójne doświadczenie, dzięki czemu poczują się rozpoznawani jako indywidualność, którą są.
  •   Oferowanie usług opartych na subskrypcji. Nie tylko wielcy gracze rozrywkowi, tacy jak Netflix i Spotify, są liderami w przestrzeni subskrypcji. Można to zobaczyć w innych sektorach, takich jak żywność, uroda i opieka zdrowotna. Podobnie jak i w przypadku programu lojalnościowego, jest to korzystne dla obu stron, ponieważ klienci otrzymują dokładnie to, czego potrzebują, a marka stale zdobywa informacje o klientach.
  •   Wielojęzyczność. Świat globalizacji doprowadził do tego, że firmy obsługujące odbiorców na całym świecie. Internet tylko pomógł to przyspieszyć. Obecnie w Internecie są miliony witryn e-commerce w różnych językach. Aby konkurować w skali globalnej, firmy uruchamiają wielojęzyczne witryny e-commerce. Pozwala im to w najlepszy możliwy sposób dotrzeć do znacznie szerszej publiczności. Ponieważ założenie strony internetowej może być trudnym zadaniem, sprzedaż zagraniczna może być jeszcze trudniejsza.

Zastanawiasz się nad założeniem wielojęzycznej witryny e-commerce? Biuro tłumaczeń VEROLING™️ zapewni jakościowe tłumaczenie kontentu, regulaminów, lokalizację oprogramowania, e-commerce usług, lokalizację multimediów czy materiałów e-learningowych.

My:

https://open.spotify.com/user/31tckupqz4t6fekgj5nqeiv3dbfa
https://www.instagram.com/veroling_pl/?hl=uk
https://www.youtube.com/c/VerolingLSP

Usługa lokalizacji 

 

5/5 - (2 votes)