Język hawajski był pierwotnym językiem Hawajczyków, jednak obecnie większość z nich komunikuje się już w j. angielskim. Biuro tłumaczeń Kraków wyszukało różne ciekawostki językowe, dlatego warto poświęcić chwilę i wzbogacić się o nową dawkę wiedzy.

Hawajczycy

Zacznijmy od tego, kim w ogóle są Hawajczycy. Nazywa się nimi oczywiście rdzennych mieszkańców Hawajów — najmłodszego stanu USA — mających pochodzenie polinezyjskie. Żyją bardzo beztrosko i szczęśliwie. Nic więc dziwnego, że są uważani za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świece, którzy doświadczają najmniej stresu w życiu. Udowodniły to bowiem liczne rankingi i badania. I takie są właśnie całe Hawaje. Ludzie z natury bardzo radośni, nieprzejmujący się drobnostkami, piaszczyste plaże, krystaliczna woda i gorące słońce — to tylko niektóre z ich znaków rozpoznawczych.

Język hawajski — fakty

Zwięzłość

W pierwszej kolejności biuro tłumaczeń kraków zwraca uwagę na fakt, że hawajski jest jednym z najbardziej zwięzłych języków. Poszczególne sylaby wyrazu mają określone znaczenie, dlatego też z brzmienia całego słowa można wnioskować o jego treści. Idąc tym tropem, w dłuższych słowach jest więcej możliwości zestawiania ich znaczeń składowych, przez co opisywane zagadnienie ma bogatszą treść.  

Wieloznaczność

Język hawajski charakteryzuje się również wieloznacznością. Dzięki temu pasuje idealnie do tworzenia poezji i mistyki. Wiele słów posiada więcej niż jedno znaczenie. Przykładem może być hawajskie ,,wai”, oznaczające wodę, jak również energię wody. 

Niezwykłe moce

Hawajski jest w pewien sposób naładowany energetycznie. Oznacza to, że odpowiednio zestawione ze sobą słowa w pieśniach, modlitwach, czy też nawet zaklęciach, mają moc zmiany świadomości umysłu człowieka. Dzięki temu, że psychologiczny skutek wypowiadanych słów jest sensowny, język hawajskich szamanów stawia się na równi z językami bogów takimi jak np. wymarły już sanskryt wedyjski, czy też starohebrajski.

Alfabet

Alfabet hawajski jest najkrótszym alfabetem na świecie. Składa się z dwunastu liter: a, e, h, i, k, l, m, n, o, p, u oraz w. Należy również uwzględnić zwarcie krtaniowe oznaczane otwartym apostrofem, które zwie się ‘okina’. Alfabet, z racji tego, że posiada tylko 8 spółgłosek i 5 samogłosek, jak i 162 sylaby, wyróżnia się niewielką liczbą fonemów. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie hawajskie sylaby kończą się samogłoskami. W celu zaznaczenia tych dłuższych samogłosek używa się nad nimi znaku makronu. Język hawajski w 1 os. l. mnogiej rozróżnia zaimki osobowe na podstawie tego, czy określenie ,,my” uwzględnia także rozmówcę. Łatwo to zrozumieć na przykładzie, gdzie ,,kaakou” oznacza ,,my razem z tobą”, a ,,maakou” ,,my bez ciebie”. 

Trochę historii

Po włączeniu wysp Archipelagu Hawajskiego do Stanów Zjednoczonych, w 150 szkołach zakazano używania j. hawajskiego. Celem miało być całkowite wynarodowienie żyjących tam Hawajczyków.

Kultura i sztuka

W bardzo dobrze znanym i lubianym filmie animowanym pt. ,,Vaiana” j. hawajski odegrał dużą rolę. Imię głównej bohaterki w oryginale brzmiało ,,Moana”, co przełożone przez biuro tłumaczeń kraków z hawajskiego na polski, oznacza po prostu ocean. Serca widzów podbiła nie tylko fabuła produkcji, ale także jej ścieżka dźwiękowa. W akompaniamentach piosenek duży wpływ miała właśnie muzyka hawajska.  Aloha! — bo chyba właśnie tak wypadałoby zakończyć dzisiejszy wpis.

 

 

5/5 - (2 votes)