Jak co roku, 30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Data jest nieprzypadkowa, bo przypada na wspomnienie świętego Hieronima, wielkiego doktora Kościoła, a przy tym tłumacza Biblii. Branża tłumaczeniowa świętuje w tym dniu od 1953 roku. Oficjalnie jednako dopiero w 1991 roku, na wniosek Międzynarodowej Federacji Tłumaczy, dzień ten został uznany za świąteczny. Jest to znakomita okazja do promocji naszej działalności, ale też podkreślenia, jak wielkie znaczenie ma ona w dzisiejszym świecie. W końcu, mimo iż żyjemy w dobie internetu, a świat stał się rzekomo globalną wioską, nadal mamy ponad siedem tysięcy języków i ktoś musi dokonywać pomiędzy nimi translacji.

460px-Dürer-Hieronymus-im-Gehäus-230x300

 

(Zdjęcie: Wikipedia)

Postępująca globalizacja sprawia, że zawód tłumacza zyskuje na znaczeniu i jest coraz bardziej doceniany, zwłaszcza przez przedsiębiorców prowadzących działalność poza granicami swojego kraju. Oczywiście także i zwykli konsumenci coraz częściej zwracają uwagę, że nawet nabywając towar spoza macierzystego kraju, mogą przeczytać instrukcję obsługi bądź specyfikację w swoim macierzystym języku. Na co dzień nie zawsze wiedzą, ile pracy i czasu kosztuje przekład – chociażby kilku stron, dlatego zwłaszcza w takim dniu jak dzisiaj warto im o tym przypominać. Święty Hieronim poświęcił na tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu 24 lata, dzisiejsi tłumacze nie mają tyle czasu.

Doceniając trud i wysiłek naszych współpracowników i kolegów po fachu, życzymy wszystkim tłumaczom wszystkiego najlepszego. Obyście mieli jak najwięcej zleceń, okres płatności był jak najkrótszy, a firmy zlecające bardziej hojne. Międzynarodowy Dzień Tłumacza został ustanowiony nie tylko w celach promocyjnych. To także świetna okazja do pokazania swojej dumy, z racji wykonywanego zawodu. Przede wszystkim jednak jest to dzień przeznaczony na celebrację i radosne świętowanie. Pewnie większość z Was dzisiaj normalnie pracuje, jednak warto wieczorem znaleźć czas na chwilę relaksu i uczcić pamięć świętego Hieronima szklaneczką ulubionego trunku!

5/5 - (1 vote)