Boisz się mówić z obawy, że popełnisz błąd? Nie możesz zapamiętać zasad gramatyki i wstydzisz się rozmawiać w języku obcym? Bariera językowa to trudność w porozumiewaniu się, która dotyczy wielu Polaków. Jak się z nią uporać, aby wreszcie poczuć wolność i swobodę w komunikacji?

Problem bariery językowej

Znajomość języków obcych pomaga nam w wielu różnych sytuacjach. Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku w obcym kraju i chcesz znaleźć toaletę lub sklep. Podchodzisz do pierwszej lepszej osoby zapytać o drogę. Czy wtedy zastanawiasz się jakiego przyimka użyć albo w jakim czasie sformułować pytanie? Nie, po prostu mówisz! Im mniej czasu zastanawiamy się jak coś powiedzieć, tym większa szansa, że zostaniemy zrozumiani i przełamiemy barierę językową. Tak samo musimy postępować w innych sytuacjach komunikacyjnych. Jednak wiadomo, że czasami stres robi swoje.

Internetowa bariera językowa 

W dobie internetu nauka języków obcych to nic trudnego. Z każdej strony możemy otaczać się różnymi zwrotami i słowami, których chcemy się nauczyć. Możemy zmienić język Facebooka, zainstalować aplikację do nauki języka, oglądać filmy i seriale z napisami czy też komunikować się z ludźmi poznanymi w sieci. Jeżeli rzeczywiście chcemy, aby język obcy nie był dla nas trudnością, możemy skupić się na bezpośrednim kontakcie z osobami mieszkającymi za granicą. Zamiast chodzić na długie i nużące lekcje gramatyki warto zapisać się na spotkania z native speakerem. Luźna rozmowa na tematy, które nas interesują, pomoże nam przełamać barierę językową i uniknąć stresu przy następnym zapytaniu o drogę.

Bariera językowa – co zrobić kiedy zabraknie nam słów?

Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, że zapytany o coś nie mogłeś znaleźć odpowiednich słów. Może się to zdarzyć nawet wtedy gdy mówimy po polsku, a co dopiero w języku obcym. Stres związany z poruszaniem się po nieznanym przez nas otoczeniu  może przysporzyć nam kłopotów i wprowadzić w zakłopotanie. Często wtedy nie wiemy, co powiedzieć i mamy problemy z komunikacją. Dzieje się to właśnie za sprawą bariery językowej, która stoi pomiędzy nami a osobą mówiącą w innym języku. 

Istnieją trzy sposoby, które pomogą nam lepiej radzić sobie z komunikacją:

  • Mów prosto;
    Poprawna gramatyka jest ważna, ale czasami blokuje nas przed podjęciem próby komunikacji. Zastanawiamy się jak poprawnie ułożyć zdanie tyle czasu, że w efekcie nie mówimy nic. Czasami wystarczą łatwiejsze komunikaty, aby się dogadać.
  • Nie bój się;
    Przed komunikacją w języku obcym blokuje nas także strach. W dzisiejszym świecie szczególnie znajomość języka angielskiego jest uznawana za obowiązek. Taka konwencja może narzucać ogromną presję i blokować przed rozmową w tym języku w obawie o popełnienie, chociażby najmniejszego błędu. W takiej sytuacji warto, zastanowić się jak my zareagowalibyśmy na obcokrajowca niezbyt dobrze mówiącego w naszym języku. Pewnie cieszylibyśmy się, że mimo trudności zdołał nauczyć się polskiego. Spróbujmy przyjąć tę samą perspektywę i naprawdę uwierzyć w to, że nikt nie będzie nas wyśmiewał. 
  • Zastanów się nad odpowiedzią;
    Sytuacje komunikacyjne zazwyczaj są szybkie i dynamiczne, jednak nie można reagować pochopnie. Do naszego mózgu jednocześnie dochodzą informacje związane z odpowiedzią jak i przekonwertowaniem jej na język obcy. Dlatego poczekajmy chwilę i zastanówmy się na spokojnie. Czasami warto pomyśleć niekonwencjonalnie i spróbować wytłumaczyć nieznane nam słowo na inny sposób.

Otwórz oczy na język obcy!

Czy rzeczywiście najlepszą aplikacją do nauki języków obcych jest Netflix? Ta opinia, chociaż dość kontrowersyjna, ma w sobie trochę prawdy. Najłatwiej zapamiętujemy, gdy nauka kojarzy nam się z czymś przyjemnym. W przypadku języka obcego jest to idealne rozwiązanie. Internet pełen jest różnorakich artykułów, filmików czy seriali, które mogą nas zainteresować. Czytaj i oglądaj to co lubisz, a nawet nie zauważysz kiedy nauczysz się języka obcego

Słuchaj, pamiętaj rozmawiaj 

Czasami możemy kilka godzin uczyć się gramatyki i nic z tego nie wynieść, a wystarczy tylko, że usłyszymy jakiś zwrot, a potem wręcz nie może on nam wyjść z głowy. Tak, samo jest w przypadku bariery językowej. Jeżeli będziemy dużo rozmawiać i praktykować język, niektóre zwroty i wyrażenia po prostu wejdą nam w krew. W internecie mamy wiele możliwości jeżeli chodzi o komunikację interpersonalną w języku obcym. Taka aktywność pomoże nam nie tylko przestać bać się rozmowy, ale także przyniesie nam nowe znajomości czy nawet przyjaźnie. 

Jak się dogadać w internecie?

Jednak co zrobić w sytuacjach firmowych kiedy znajomość języków obcych jest niezbędna, aby nawiązać różnego rodzaju kontakty. Wtedy z pomocą przychodzi biuro tłumaczeń VEROLING™. Kraków to miasto, w którym możemy znaleźć wiele takich instytucji udzielających pomocy w oficjalnej komunikacji. Jednak taka opcja nie jest rozwiązaniem problemu, a na rynku zawodowym znajomość języków obcych to na ten moment absolutna podstawa. Nawet komunikacja internetowa, niegdyś ograniczona do tej pisemnej, ewoluowała, a podczas wszelkiego rodzaju konferencji online nie możemy już posługiwać się przeglądarkowymi narzędziami. W takiej sytuacji dobrze jest poświęcić czas na to, aby podszlifować swój język, a przede wszystkim przestać bać się mówić.

Teraz już wiesz, że aby zburzyć mury nie potrzeba wcale siły, a jedynie otwartości umysłu. Nie w każdej sytuacji pomoże nam tłumacz. Kraków to przecież piękne i ciekawe miejsce, gdzie język obcy można znaleźć wszędzie, nawet na ulicy. 

AK

5/5 - (1 vote)