Dzisiejsza data w wielu krajach uważana jest za pechową. Piątek trzynastego, szczególnie dla kultur zachodnich, jest synonimem pecha i nieszczęścia. Można powiedzieć, że jest kalendarzowym czarnym kotem. W tym dniu masa ludzi zostaje w domu, woląc nie kusić złego losu. Co więcej, w XX wieku narodził się nawet lęk przed tym dniem — paraskewidekatriafobia, czyli dokładnie strach przed piątkiem trzynastego. Słowo to jak cała rzesza tego typu zwrotów pochodzi oczywiście z greckiego. Trzeba przyznać, że mieszkańcy tego kraju, mimo permanentnego kryzysu ekonomicznego, cały czas mogą się szczycić tym, że nazwy wszystkich fobii świata wywodzą się z ich języka. Jest to marna pociecha, ale zawsze to coś.

piątek 13 Paraskewidekatriafobia, czyli dokładnie strach (lęk) przed piątkiem trzynastego

Paraskewidekatriafobia, czyli dokładnie strach (lęk) przed piątkiem trzynastego

Przesąd dotyczący piątku 13 wywodzi się z początków XIV wieku, kiedy to król Francji Filip IV, zwany Pięknym, dokładnie w piątek 13 aresztował Templariuszy oskarżając ich o wszystkie znane w tych czasach zbrodnie. Zarzucił im między innymi sodomię i herezję, a kilka lat później, po długim procesie niektórych z nich spalił na stosie.  Przy egzekucji ostatni Wielki Mistrz  Zakonu Templariuszy Jacques de Molay przeklął Filipa Pięknego. Po roku francuski władca zmarł, podobnie jak papież Klemens V, który pozwolił zginąć Templariuszom.

Ludzie oczywiście uznali, że oba zgony spowodowane były klątwą rzuconą przez de Molaya. Nie było bowiem tajemnicą, że Filip IV miał po prostu wielkie długi w zakonie, których nie miał zamiaru spłacać i uznał, że jego dłużnicy po spłonięciu na stosie nie będą domagali się odzyskania swoich należności. Fakt, że po niecałym roku od śmierci de Molaya, także i on pożegnał się z tym światem, doprowadził ludzi do wniosku, że z piątkiem 13 nie wszystko jest w porządku.

Jednak przekonanie, że jest to data przynosząca pecha powstało dopiero w wieku XX, który nie przez przypadek zwany jest epoką rozwoju nauki. Co prawda nikt naukowo nie udowodnił, że w piątek 13 wszyscy mamy pecha, ale za to w sposób naukowy stwierdzono, że pewien odsetek ludzi panicznie się go obawia i cierpi na wspomnianą wyżej paraskewidekatriafobię. Zapewne większość z tych, którzy ją mają nie potrafi nawet poprawnie wymówić tej nazwy, co absolutnie nie przeszkadza im chorować. Dlatego w dzień taki jak dziś, powinniśmy bacznie rozglądać się wokół, czy przypadkiem któryś z naszych znajomych nie zachowuje się dziwnie. Być może są to właśnie objawy paraskewidekatriafobii?

5/5 - (2 votes)