Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (ang. Search engine optimisation — SEO) polega na takim dopracowaniu ich kodu i treści, aby zwiększyć widoczność i liczbę odwiedzin danej strony, co skutkuje wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania i większą liczbą czytelników. Tworzenie tekstów pod kątem SEO wymaga przede wszystkim pomysłowości i tzw. lekkiego pióra, aby nasz artykuł był interesujący i czytało się go z przyjemnością. Ponadto niezwykle istotne jest właściwe umiejscowienie fraz i słów kluczowych w tekście. Wreszcie, zamieszczenie linków wychodzących oraz przychodzących, co z pewnością zwiększy zainteresowanie twoją stroną. Zapoznaj się z poniższymi punktami, aby dowiedzieć się, jak skutecznie napisać artykuł dla potrzeb SEO.
• Artykuł powinien być dobrze napisany, interesujący oraz bogaty w informacje. Jeśli to tylko możliwe, wskazane jest, aby przedstawiał on nowe spojrzenie na dany problem. Powinien również umieć zachęcić do czytania już na samym początku oraz zawierać informacje, które będą w pewien sposób przydatne dla czytelnika. Może to być na przykład coś użytecznego, zabawnego bądź też przedstawiającego jakąś inną wartość.
• Dobrze napisany artykuł, którego treść jest interesująca, przyciągnie na stronę więcej odwiedzin. Spowoduje to, że będzie ona bardziej atrakcyjna dla tzw. link marketerów, czyli osób, które mogą umieścić odnośnik do twojej strony na swojej witrynie. Zwiększy to także prawdopodobieństwo, że zainteresują się nią reklamodawcy chcący umieścić na niej swoje ogłoszenia.
2. Dobierz odpowiednie frazy i słowa kluczowe. Ważne jest umieszczenie tych informacji w metadanych strony znajdujących się w jej kodzie źródłowym
• Frazy i słowa kluczowe to wyrażenia lub pojedyncze wyrazy, które prawdopodobnie zostaną przez kogoś użyte przy wyszukiwaniu informacji na temat, który opisujesz w swoim artykule. Przykładowo, frazami kluczowymi dla strony banku oferującego kredyt mogą być „pożyczka na działalność” lub „kredyt dla firm”, z kolei słowa kluczowe to np. „kredyt”, „fundusze” bądź „pożyczka”.
• Informacje o frazach i słowach kluczowych zbierane są przez tzw. roboty, czyli skrypty wykorzystywane przez wyszukiwarki i przeglądające każdą stronę w Internecie. Analizują one strony internetowe pod kątem treści oraz jakości materiałów na niej zamieszczonych. Jednym ze sposobów, który umożliwia taką ewaluację, jest indeksowanie fraz i słów kluczowych w celu określenia tematyki strony. Takie roboty są też jednak w stanie ustalić częstotliwość występowania danego słowa/frazy kluczowej, poprawność gramatyczną strony oraz to, jakie odnośniki wychodzące oraz przychodzące się na niej znajdują. Odnośniki to łącza do stron, które są w jakiś sposób związane z tematem witryny.
3. Napisz artykuł
• Zadbaj o to, aby tekst był poprawny gramatycznie i nie zawierał błędów ortograficznych.
• Nadaj swojemu artykułowi tytuł.
• Podziel artykuł na kilka krótkich akapitów z podtytułami.
• Użyj najistotniejszych słów kluczowych na samym początku tekstu, najlepiej już w pierwszym zdaniu, a w najgorszym wypadku w pierwszym akapicie.
• Nie nadużywaj fraz i słów kluczowych. Rozłóż je równomiernie na cały tekst, nie zaburzając naturalnego rytmu czytania. Zalecane zagęszczenie słów kluczowych to 1–3%.
• Postaraj się zawrzeć najważniejsze ze słów kluczowych w nagłówku lub podtytułach.
• Słowa lub frazy kluczowe zapisuj kursywą bądź pogrubionym fontem, o ile nie kłóci się to z sensem tekstu.
4. Zamieść odnośniki do innych stron
• Odnośniki (hiperłącza) odsyłają do innych stron związanych w jakiś sposób z tematyką twojej witryny. Adres strony można umieścić w tekście tak, aby po kliknięciu na dane słowo lub wyrażenie otwierała się odpowiednia strona internetowa. Zadbaj o to, aby odnośniki prowadziły do wartościowych stron, po których łatwo się poruszać i które zawierają wiarygodne informacje.
5. Zbuduj sieć odnośników
• Nawet, jeśli napisałeś znakomity artykuł, musisz jeszcze sprawić, żeby świat się o tym dowiedział. Na dobry początek możesz po prostu zamieścić link do swojego artykułu na Facebooku lub Twitterze i zachęcić znajomych, aby udostępnili go innym.