Paszport to obowiązkowy dokument każdego podróżnika. Polska należy do strefy Schengen, gdzie można podróżować na dowód osobisty, lecz wiele krajów wymaga paszportu (często z wizą). VEROLING sprawdza, jak wygląda tworzony co roku ranking najlepszych paszportów świata. Oceniane są według liczby krajów, zezwalających na bezwizowy wjazd z tym dokumentem. Które kraje wydają najlepsze paszporty? Jak na tle świata wypada Polska?
Które kraje wydają najlepsze paszporty
Tworzony przez Passport Index ranking najlepszych paszportów świata otwiera Singapur i Niemcy. Przykładowo mieszkańcy Niemiec mogą podróżować bez wiz do 124 państw, a do tego 34 inne wydają Niemcom wizy tuż po dotarciu na miejsce. Łącznie obywatel niemiecki może odwiedzić 158 krajów!
Na kolejnych miejscach uplasowały się
- Szwecja (157)
- Korea Południowa (157)
- Dania (156)
- Finlandia (156)
- Włochy (156)
- Hiszpania (156)
- Norwegia (156)
- Japonia (156)
- Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii (156)
Polska znalazła się na 32. miejscu klasyfikacji, między Słowacją a Litwą. Przepisy wjazdowe do państw obcych dla obywateli polskich nadal są restrykcyjne, jednak w ostatnich latach jesteśmy coraz wyżej w zestawieniu.
Na pewno tej pozycji zazdroszczą nam mieszkańcy 5 krajów z końca listy.
Najsłabsze paszporty świata według Passport Index 2017
Ranking paszportów świata zamykają
- Afganistan (23)
- Irak (27)
- Pakistan (27)
- Syria (29)
- Somalia (33)
- Jemen (35)
I à propos pieczątek. Na niektóre z nich musimy uważać. Odwiedzając Górski Karabach, możemy później trafić do więzienia w Azerbejdżanie, a stempel izraelski może uniemożliwić wjazd do Iranu, Sudanu, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Jemenu, Libanu, czy Libii.
Krótka historia paszportu
Kiedy powstały pierwsze paszporty? Od początku swojego istnienia każde państwo dąży do ewidencji i kontroli ludności. Pierwowzór paszportu (łac. passare – „przechodzić” oraz porta lub portus – „wrota”/„brama”/„port”). Jako dokument tożsamości paszport pojawił się w Europie już w XV wieku, co miało na celu odróżnienie podróżników oraz włóczęgów. Osobne paszporty wprowadzono dla chorych na dżumę, Żydów i rzemieślników. W 1850 roku kraje niemieckie zawiązały porozumienie, dzięki któremu paszport umożliwiał podróżowanie bez konieczności informowania o tym policji. Dwadzieścia lat później do porozumienia dołączyły Austria, Włochy i Dania, co stworzyło pierwsze podwaliny pod układ z Schengen. Dopiero I wojna światowa sprawiła, że paszport stał się obowiązkowym dokumentem prawie na całym świecie.
Prawo do swobodnego przemieszczania się jest jednym z najcenniejszych i to akurat nie wymaga tłumaczenia.