W Polsce pojawia się niepostrzeżenie… pod osłoną nocy… 6 grudnia. Wyjada ciasteczka, zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty, słodycze i inne dobroci… Święty Mikołaj !

Starszy siwy Pan, ze znaczną nadwagą, czerwony strój, biała broda i zaczerwienione policzki – taki obraz pojawia się większości z nas, gdy mówimy o Mikołaju.

A kto przynosi prezenty w innych krajach? Jak obchodzone są Mikołajki za granicą?

  • Austria prezentuje 3 osoby: Mikołaj, Anioł i Krampus

W Austrii wraz z Mikołajem chodzi Anioł i Krampus. Nosi ze sobą wielki zeszyt, w którym zapisuje które dzieci są grzeczne, a które nie. W nocy przed przyjściem Mikołaja rodzice i dzieci przygotowują i czyszczą swoje buty. Mają nadzieję, że rano znajdą w nich słodkości, orzechy i owoce.

 

  • Mikuláš na terenach Czech i Słowacji 

U południowych sąsiadów święto to również obchodzone jest 6 grudnia. Mikuláš, czyli święty Mikołaj zostawia drobne podarunki w butach, które przygotowywane są przy drzwiach lub na parapecie okien. Im piękniejsze buty lub jeśli jest ich więcej, wyczekujący mają większą szansę na więcej prezentów.

 

  • Sinterklaas, czyli Święty w Holandii

Większość roku holenderski święty Mikołaj, Sinterklaas mieszka w Hiszpanii. W odpowiednim czasie wyrusza w podróż łodzią do Holandii. Przypływa do Holandii 5 grudnia. Obdarowuje grzeczne dzieci drobnostkami, tym złym przypomina o tym, żeby dobrze się zachowywały. Według tradycji dzieci przygotowują buty przy kominku, w których często zostawiają marchew albo siano dla konia Sinterklaas, który może się nimi posilić, latając ze świętym od komina do komina.

 

  • Knecht Ruprecht i Krampus w Niemczech

Świętemu Mikołajowi w Niemczech towarzyszy Knecht Ruprecht. Ma bujną brodę, często ciemną barwę skóry, na szyi ma zawieszone łańcuchy, nosi wielkie futro. W różnych regionach może przybierać inną formę. Nawiasem mówiąc, podobna postać towarzyszy również świętemu Mikołajowi w Szwajcarii, nazywana jest Schmutzli. W niektórych regionach, na przykład w Bawarii świętemu Mikołajowi towarzyszy Krampus, czert. I to nie byle jaki – wyglądem przypomina gdyby przed chwilą wyszedł z piekła.

 

  • Finlandia: Joulupukki i góra Korvatunturi

W Finlandii mają wioskę świętego Mikołaja, która jest znana na całym świecie. W 1927 w finlandzkim radiu odbiorcy usłyszeli, że w okolicy lapońskiej góry Korvatunturi (obecnie na granicy fińsko-rosyjskiej) odkryli dom świętego Mikołaja. Legenda spopularyzowana przez Markusa Rautio głęboko zakorzeniła się w świadomości Finów, którzy zaczęli wysyłać listy na adres tamtejszej poczty. Obecnie oficjalna siedziba znajduje się w Rovaniemi – list do świętego możesz napisać również Ty!

 

  • Hiszpańskie Mikołajki

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie, czyli tzw. Reyes Magos. Zamiast więc w grudniu, drobne podarunki i prezenty rozdawane są nie 6 grudnia, ale 6 stycznia. Jeśli dzieci są niegrzeczne, otrzymują un trozo de carbón, czyli kawałek cukru przypominający bryłę węgla.

 

  • W USA Dzień Biskupa Mikołaja 

Przypada on na adwentową niedzielę najbliższą 6 grudnia. Dzieci w Stanach również piszą listy do świętego i umieszczają je w zawieszanych na kominku skarpetach. Święty mikołaj przychodzi do każdego domu, zbiera listy i napełnia pończochy upominkami.

 

  • We Włoszech  upominki przynosi wiedźma Befana 

Odziana w obdarte szaty staruszka o charakterystycznym zakrzywionym nosie. Latająca na miotle czarownica, w święto Trzech Króli wrzuca prezenty przez komin. Pozostawione na stole mandarynki i kieliszek wina mają spowodować, że Befana będzie bardziej łaskawa.

 

  • We Francji świętego Mikołaja zastępuje Pere Noel 

Dziadek z białą brodą, którego imię oznacza: „bożonarodzeniowy ojciec”. Jest to postać zupełnie świecka, nie nawiązująca do świętych katolickich czy anglosaskich.

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Dołącz do nas:

https://open.spotify.com/user/31tckupqz4t6fekgj5nqeiv3dbfa
https://www.instagram.com/veroling_pl/?hl=uk
https://www.youtube.com/c/VerolingLSP

Rate this post
Rozmiar
Kontrast