Tytuły zagranicznych filmów w polskim wykonaniu stanowią już swego rodzaju legendę w kanonach niedorzeczności. Wiele osób zadaje sobie pytanie „dlaczego?”. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć i spróbujemy dojść do tego, czemu niektóre z tych tworów w ogóle ujrzały światło dzienne.

Nie ociągając się, zaczynamy od prawdziwie „morderczego” przykładu tłumaczenia. Zapewne większość z nas zna film pt. Terminator. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że wiele lat temu trafił on do polskich kin jako Elektroniczny Morderca. Brzmi zabójczo? Istnieje możliwość, że takiego przekładu nie przetrwałby nawet Arnold Schwarzenegger.

Dlaczego ktoś to zrobił?

Prawdopodobnie tytuł spolszczono z powodu słabej znajomości języka angielskiego przez nasz naród w czasach, gdy produkcja była wypuszczona. Podobnie sprawa ma się z filmem Dirty Dancing, który został przetłumaczony jako Wirujący Seks. I chociaż powód wydaje się zasadny, to słysząc te tytuły nie sposób nie parsknąć śmiechem.

Czas na przykład, w którym tłumaczenia były dobre… dopóki producenci nie postanowili nakręcić drugiej części. Jednym z nich jest film Szklana Pułapka. Na początku akcja rozgrywa się w szklanym wieżowcu – wszystko pasuje. Szkoda tylko, że sequel nie ma nic wspólnego z tego typu budynkami. Tak samo sytuacja wygląda z popularną komedią Kac Vegas. Oryginalny tytuł brzmiał The Hangover i w tym miejscu wszyscy musimy się zgodzić – nasz jest o wiele lepszy.

Co jednak może wydarzyć się w przypadku zbyt dużej kreatywności polskich tłumaczów?

Otóż może powstać film nazywający się Kac Vegas… w Bangkoku. Na koniec mamy dla Was kilka przykładów tytułów, których dosłowne tłumaczenie nie byłoby dobrym pomysłem, ale osoby odpowiedzialne za przekład naprawdę mogły się bardziej postarać:

  • Parent Trap – Nie wierzcie bliźniaczkom
  • My Mom’s New Boyfriend – Centralne biuro uwodzenia
  • There’s Something About Mary – Sposób na blondynkę
  • 10 things I hate about you – Zakochana złośnica
  • Desperate housewives – Gotowe na wszystko

Które z tych tłumaczeń wywołało największy uśmiech na waszych twarzach lub przywiodły najmocniejsze ciarki żenady na plecy? Dajcie znać.

Dołącz do nas:
https://www.instagram.com/veroling_pl/?hl=uk
https://www.youtube.com/c/VerolingLSP
Zgłoś się do nas po darmową wycenę!

2021-11-10

Rate this post