Walenty: lekarz z wykształcenia, duchowny z powołania, został ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Pisemne świadectwa oraz pisma kościelne przedstawiają świętego Walentego jako obrońcę przed ciężkimi chorobami (szczególnie umysłowymi, nerwowymi i epilepsją); w wielu krajach świata uważany jest za patrona zakochanych. Z okazji dnia świętego Walentego zebraliśmy z najodleglejszych zakątków świata ciekawostki o dniu zakochanych.

34 ciekawostki o Dniu Zakochanych fakty 14 lutego Dzień świętego Walentego

34 ciekawostki o Dniu Zakochanych

 1. Święto w dniu 14 lutego zostało ogłoszone przez papieża Gelazjusza I pod koniec lat 400-ch.
 2. Obraz świętego Walentego prawdopodobnie należy do dwóch różnych osób jednocześnie.
 3. Ok. 1300 r. – dzień świętego Walentego powszechnie kojarzy się z miłością i romantyką.
 4. W 1600 r. mieszkańcy Europy zaczynają wymieniać się kartkami świątecznymi z okazji dnia świętego Walentego.
 5. W roku 1840 w USA rozpoczęto masową produkcję i sprzedaż kartek świątecznych.
 6. Przyrodnicy brytyjscy uważają, że obchodzenie 14 lutego święta zakochanych pokrywa się z cyklami przyrody. Uważano, że począwszy od tego dnia ptaki w tej szerokości geograficznej zaczynają łączyć się w pary. Z tego powodu ten dzień nazywany był kiedyś „ptasim ślubem”.
 7. W Arabii Saudyjskiej świętowanie DŚW jest surowo zabronione i wiąże się z wysokimi mandatami, ponieważ, zdaniem władz, propaguje rozwiązłość seksualną.
 8. Kobiety w Holandii mogą w tym dniu złożyć propozycję ślubną upatrzonemu mężczyźnie. Jeśli odmówi, powinien jej sprezentować jedwabną suknię. W Kanadzie za to samo „przewinienie” mężczyzna może otrzymać mandat lub trafić za kratki.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Kobiety w Holandii mogą w tym dniu złożyć propozycję ślubną upatrzonemu mężczyźnie
 9. Najstarsza walentynka pochodzi z 1415 roku i znajduje się w muzeum londyńskim. Autorem był Karol I (Karol Orleański) – książę Orleanu, twórca francuskiego średniowiecza, zatoczony w pojedynczej celi. Za pomocą notatek miłosnych do żony walczył z nudą.
 10. Główni bohaterowie dramatu „Romeo i Julia” mieszkali w Weronie. Co roku z tego miasta wysyłane są tysiące kartek świątecznych.
 11. Łącznie co roku wysyła się ponad 1 miliard kartek walentynkowych.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Łącznie co roku wysyła się ponad 1 miliard kartek walentynkowych.
 12. Zwyczaje walentynkowe w dużym stopniu wzorują się na starym rzymskim święcie religijnym, Luperkaliach. Ustanowione przez Euandrosa i obchodzone 14-15 lutego poświęcone były Luperkusowi, pasterskiemu bogu plemion italskich chroniącemu przed wilkami.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Luperkalia rzymskie-swieto-religijne
 13. W Korei single, którzy nie otrzymali prezentu walentynkowego, idą do restauracji dla singli, by zjeść czarny makaron symbolizujący samotność.
 14. Najwięcej osób prosi o rękę w dniu świętego Walentego.
 15. Tradycyjnymi prezentami walentynkowymi we Francji są słodycze, sztuczne kwiatki, wyjazdy oraz bilety w totolotka. Życzenia składa się nie tylko kochanej osobie, ale też jej przyjaciołom i krewnym.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Tradycyjnymi prezentami walentynkowymi we Francji są słodycze, sztuczne kwiatki, wyjazdy oraz bilety w totolotka. Życzenia składa się nie tylko kochanej osobie, ale też jej przyjaciołom i krewnym.
 16. Dość nietypowym prezentem walentynkowym we Francji jest… pomidor. Pomme d’or nazywał się wcześniej pomme d’amour, czyli w tłumaczeniu z francuskiego „jabłko miłosne”. Pomidor symbolizuje dla nich serce, tym bardziej że wiele odmian przypomina je formą.
 17. Kolejny romantyczny naród – Włosi – uważają Dzień Zakochanych za święto amerykańskie. Zamiast tego obchodzą il giorno della festa degli innamorati obchodzony w rodzinie i bez wręczania prezentów.
  Wszystko wskazuje na to, że to się zmienia, a zwyczaje walentynkowe nie odbiegają od tych znanych choćby u nas w Polsce. Warto wymienić tradycyjne włoskie czekoladki Baci Perugina zawijane w liściki miłosne.
 18. Japończycy obchodzą dane święto dwukrotnie. Czternastego lutego mężczyźni otrzymują od kobiet specjalną czekoladę hon-mei. Zupełnie inny rodzaj (giri-choco) przeznaczony jest dla bliskich przyjaciół kolegów i krewnych. „Europejskie” walentynki to jedyny dzień w roku, kiedy Japonki mogą otwarcie wyznać mężczyźnie swoją miłość. I to za sprawą błędu tłumaczeniowego.
  Z kolei 14 marca obchodzony jest tzw. Biały Dzień, kiedy role odwracają się, a mężczyźni wręczają swoim kobietom białą czekoladę.
 19. Dziś, 14 lutego, poza Dniem Zakochanych obchodzimy również Międzynarodowy dzień wręczania książek (International Book Giving Day), założenia YouTube, Dzień Chorego na Padaczkę, Dzień Chorego Psychicznie.
 20. W Danii 14 lutego uznawany jest za święto młodzieżowe. Wręczane są bardzo nietypowe prezenty walentynkowe, np. śnieżyczki.
 21. Firma Durex oświadcza, że sprzedaż kondomów w przededniu Dnia Zakochanych wzrasta o 20-30%.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Firma Durex oświadcza, że sprzedaż kondomów w przededniu Dnia Zakochanych wzrasta o 20-30%.
 22. W ХIХ w. psychiatrzy zalecali spożywanie czekolady wszystkim pacjentom przeżywającym zawód miłosny.
 23. W Stanach Zjednoczonych co roku 14 lutego sprzedawanych jest 189 milionów róż.
 24. W dniu 14 lutego 2009 roku potwierdzono nowy światowy rekord – 39 897 równocześnie całujących się ludzi (ciekawe, dlaczego liczba jest nieparzysta?). Aby Carlos Martinez z Księgi rekordów Guinnessa mógł udokumentować 10-sekundowy pocałunek zrobiony przez tę masę ludzi, mieszkańcy miasta Zocalo (Meksyk) musieli czekać na głównym placu miasta przez kilka godzin, aż wszyscy się stawią.
 25. Dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia wręczają sobie co roku ponad 650 milionów walentynek rocznie.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia wręczają sobie co roku ponad 650 milionów walentynek rocznie.
 26. Częstym prezentem walentynkowym jest bielizna koronkowa. Angielski wyraz lace, czyli „koronka”, pochodzi od łacińskiego laques, co znaczy „złapać kogoś w sidła”.
 27. Najdroższa walentynka została wykonana na zlecenie greckiego miliardera Aristotelisa Sokratisa Onasisa, wykonana ze szczerego złota, szmaragdów i brylantów i zapakowana w futro z norki. Prezent kosztujący, gdyby porównać ceny w 2018 roku, 300.000$, był przeznaczony dla primadonny stulecia, Marii Meneghini Callas — greckiej śpiewaczki operowej o międzynarodowej sławie.
 28. W Australii mężczyźni tradycyjnie wysyłają kartki częściej niż kobiety. Gorączka złota sprawiła, że nierzadkie były walentynki ze szczerego złota kosztujące tysiące dolarów.
 29. Największa walentynka powstała w chińskim Chengdu, na przejściu dla pieszych. Walentynkowe wyznanie miłosne było skierowane do 14 milionów mieszkańców miasta.
 30. Większość walentynek jest anonimowych. Żeby utrudnić odgadnięcie nadawcy, najczęściej pisane są od lewej do prawej albo też lewą ręką.
 31. Zwierzęta też uczestniczą w Dniu świętego Walentego. Co roku 9 milionów pupili otrzymuje w tym dniu prezenty od swoich właścicieli.
 32. W Finlandii w tym dniu obchodzone jest Święto przyjaźni, trzecie co do popularności po Bożym Narodzeniu oraz Sylwestrze.
  Podobnie jak u nas popularne są walentynki (co roku wysyłanych jest 5 milionów), słodycze i inne prezenty.
 33. W USA Dzień świętego Walentego oznacza niesamowite zyski dla wielu firm zajmujących się sprzedażą zabawek, kwiatów i czekolady. Co roku Amerykanie kupują i wręczają komuś miliony pudełek czekolady.
 34. Znaczenie liczby róż ma wyjątkowe znaczenie na Tajwanie, gdzie mężczyźni wyrażają swoje uczucia wyłącznie za pomocą tego kwiatka. Pojedyncza róża oznacza uwagę i życzliwość, dwie – przeprosiny, 12 – oświadczyny, 36 róż zapewnienie co do szczerej miłości, 100 róż – prośba o rękę i serce.
  Święto 14 lutego Dzień zakochanych - Znaczenie liczby róż ma wyjątkowe znaczenie na Tajwanie

Przedstawiając Wam dzisiaj 34 ciekawostki o Dniu Zakochanych przypominamy, że VEROLING wykonuje uslugi tłumaczenia na najróżniejsze języki świata. Uważamy, że najważniejszy z nich to język miłości :)

Wszystkie pozostałe informacje na temat Dnia zakochanych to tylko domysły i legendy.

5/5 - (4 votes)