Walenty: lekarz z wykształcenia, duchowny z powołania, został ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Pisemne świadectwa oraz pisma kościelne przedstawiają świętego Walentego jako obrońcę przed ciężkimi chorobami (szczególnie umysłowymi, nerwowymi i epilepsją); w wielu krajach świata uważany jest za patrona zakochanych. Z okazji dnia świętego Walentego zebraliśmy z najodleglejszych zakątków świata ciekawostki o dniu zakochanych.
34 ciekawostki o Dniu Zakochanych
- Święto w dniu 14 lutego zostało ogłoszone przez papieża Gelazjusza I pod koniec lat 400-ch.
- Obraz świętego Walentego prawdopodobnie należy do dwóch różnych osób jednocześnie.
- Ok. 1300 r. – dzień świętego Walentego powszechnie kojarzy się z miłością i romantyką.
- W 1600 r. mieszkańcy Europy zaczynają wymieniać się kartkami świątecznymi z okazji dnia świętego Walentego.
- W roku 1840 w USA rozpoczęto masową produkcję i sprzedaż kartek świątecznych.
- Przyrodnicy brytyjscy uważają, że obchodzenie 14 lutego święta zakochanych pokrywa się z cyklami przyrody. Uważano, że począwszy od tego dnia ptaki w tej szerokości geograficznej zaczynają łączyć się w pary. Z tego powodu ten dzień nazywany był kiedyś „ptasim ślubem”.
- W Arabii Saudyjskiej świętowanie DŚW jest surowo zabronione i wiąże się z wysokimi mandatami, ponieważ, zdaniem władz, propaguje rozwiązłość seksualną.
- Kobiety w Holandii mogą w tym dniu złożyć propozycję ślubną upatrzonemu mężczyźnie. Jeśli odmówi, powinien jej sprezentować jedwabną suknię. W Kanadzie za to samo „przewinienie” mężczyzna może otrzymać mandat lub trafić za kratki.
- Najstarsza walentynka pochodzi z 1415 roku i znajduje się w muzeum londyńskim. Autorem był Karol I (Karol Orleański) – książę Orleanu, twórca francuskiego średniowiecza, zatoczony w pojedynczej celi. Za pomocą notatek miłosnych do żony walczył z nudą.
- Główni bohaterowie dramatu „Romeo i Julia” mieszkali w Weronie. Co roku z tego miasta wysyłane są tysiące kartek świątecznych.
- Łącznie co roku wysyła się ponad 1 miliard kartek walentynkowych.
- Zwyczaje walentynkowe w dużym stopniu wzorują się na starym rzymskim święcie religijnym, Luperkaliach. Ustanowione przez Euandrosa i obchodzone 14-15 lutego poświęcone były Luperkusowi, pasterskiemu bogu plemion italskich chroniącemu przed wilkami.
- W Korei single, którzy nie otrzymali prezentu walentynkowego, idą do restauracji dla singli, by zjeść czarny makaron symbolizujący samotność.
- Najwięcej osób prosi o rękę w dniu świętego Walentego.
- Tradycyjnymi prezentami walentynkowymi we Francji są słodycze, sztuczne kwiatki, wyjazdy oraz bilety w totolotka. Życzenia składa się nie tylko kochanej osobie, ale też jej przyjaciołom i krewnym.
- Dość nietypowym prezentem walentynkowym we Francji jest… pomidor. Pomme d’or nazywał się wcześniej pomme d’amour, czyli w tłumaczeniu z francuskiego „jabłko miłosne”. Pomidor symbolizuje dla nich serce, tym bardziej że wiele odmian przypomina je formą.
- Kolejny romantyczny naród – Włosi – uważają Dzień Zakochanych za święto amerykańskie. Zamiast tego obchodzą il giorno della festa degli innamorati obchodzony w rodzinie i bez wręczania prezentów.
Wszystko wskazuje na to, że to się zmienia, a zwyczaje walentynkowe nie odbiegają od tych znanych choćby u nas w Polsce. Warto wymienić tradycyjne włoskie czekoladki Baci Perugina zawijane w liściki miłosne. - Japończycy obchodzą dane święto dwukrotnie. Czternastego lutego mężczyźni otrzymują od kobiet specjalną czekoladę hon-mei. Zupełnie inny rodzaj (giri-choco) przeznaczony jest dla bliskich przyjaciół kolegów i krewnych. „Europejskie” walentynki to jedyny dzień w roku, kiedy Japonki mogą otwarcie wyznać mężczyźnie swoją miłość. I to za sprawą błędu tłumaczeniowego.
Z kolei 14 marca obchodzony jest tzw. Biały Dzień, kiedy role odwracają się, a mężczyźni wręczają swoim kobietom białą czekoladę. - Dziś, 14 lutego, poza Dniem Zakochanych obchodzimy również Międzynarodowy dzień wręczania książek (International Book Giving Day), założenia YouTube, Dzień Chorego na Padaczkę, Dzień Chorego Psychicznie.
- W Danii 14 lutego uznawany jest za święto młodzieżowe. Wręczane są bardzo nietypowe prezenty walentynkowe, np. śnieżyczki.
- Firma Durex oświadcza, że sprzedaż kondomów w przededniu Dnia Zakochanych wzrasta o 20-30%.
- W ХIХ w. psychiatrzy zalecali spożywanie czekolady wszystkim pacjentom przeżywającym zawód miłosny.
- W Stanach Zjednoczonych co roku 14 lutego sprzedawanych jest 189 milionów róż.
- W dniu 14 lutego 2009 roku potwierdzono nowy światowy rekord – 39 897 równocześnie całujących się ludzi (ciekawe, dlaczego liczba jest nieparzysta?). Aby Carlos Martinez z Księgi rekordów Guinnessa mógł udokumentować 10-sekundowy pocałunek zrobiony przez tę masę ludzi, mieszkańcy miasta Zocalo (Meksyk) musieli czekać na głównym placu miasta przez kilka godzin, aż wszyscy się stawią.
- Dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia wręczają sobie co roku ponad 650 milionów walentynek rocznie.
- Częstym prezentem walentynkowym jest bielizna koronkowa. Angielski wyraz lace, czyli „koronka”, pochodzi od łacińskiego laques, co znaczy „złapać kogoś w sidła”.
- Najdroższa walentynka została wykonana na zlecenie greckiego miliardera Aristotelisa Sokratisa Onasisa, wykonana ze szczerego złota, szmaragdów i brylantów i zapakowana w futro z norki. Prezent kosztujący, gdyby porównać ceny w 2018 roku, 300.000$, był przeznaczony dla primadonny stulecia, Marii Meneghini Callas — greckiej śpiewaczki operowej o międzynarodowej sławie.
- W Australii mężczyźni tradycyjnie wysyłają kartki częściej niż kobiety. Gorączka złota sprawiła, że nierzadkie były walentynki ze szczerego złota kosztujące tysiące dolarów.
- Największa walentynka powstała w chińskim Chengdu, na przejściu dla pieszych. Walentynkowe wyznanie miłosne było skierowane do 14 milionów mieszkańców miasta.
- Większość walentynek jest anonimowych. Żeby utrudnić odgadnięcie nadawcy, najczęściej pisane są od lewej do prawej albo też lewą ręką.
- Zwierzęta też uczestniczą w Dniu świętego Walentego. Co roku 9 milionów pupili otrzymuje w tym dniu prezenty od swoich właścicieli.
- W Finlandii w tym dniu obchodzone jest Święto przyjaźni, trzecie co do popularności po Bożym Narodzeniu oraz Sylwestrze.
Podobnie jak u nas popularne są walentynki (co roku wysyłanych jest 5 milionów), słodycze i inne prezenty. - W USA Dzień świętego Walentego oznacza niesamowite zyski dla wielu firm zajmujących się sprzedażą zabawek, kwiatów i czekolady. Co roku Amerykanie kupują i wręczają komuś miliony pudełek czekolady.
- Znaczenie liczby róż ma wyjątkowe znaczenie na Tajwanie, gdzie mężczyźni wyrażają swoje uczucia wyłącznie za pomocą tego kwiatka. Pojedyncza róża oznacza uwagę i życzliwość, dwie – przeprosiny, 12 – oświadczyny, 36 róż zapewnienie co do szczerej miłości, 100 róż – prośba o rękę i serce.
Przedstawiając Wam dzisiaj 34 ciekawostki o Dniu Zakochanych przypominamy, że VEROLING wykonuje uslugi tłumaczenia na najróżniejsze języki świata. Uważamy, że najważniejszy z nich to język miłości :)
Wszystkie pozostałe informacje na temat Dnia zakochanych to tylko domysły i legendy.