Czy warto ryzykować zmianę pracy?
Data publikacji 30 kwietnia, 2024
Większość osób pracujących zawodowo rozważa w pewnym momencie zmianę pracy. Przyczyny są różne; często wynika to z ambicji pracownika i chęci dalszego rozwoju zawodowego, czasem przyczyną jest niesatysfakcjonujące wynagrodzenie czy nieprzyjazna atmosfera w pracy. Czy jednak zawsze warto ryzykować zmianę pracy? Kiedy nie jest to dobry pomysł, a kiedy najlepsze rozwiązanie?
Wbrew pozorom zmiana pracy nie zawsze się opłaca
Powodów zmiany pracy jest wiele; za wspólny mianownik można jednak przyjąć chęć zmiany dotychczasowych warunków (niezależnie czy mowa o warunkach finansowych, atmosferze w pracy, relacji z przełożonymi czy chęci dalszego rozwoju zawodowego).
Warto jednak zaznaczyć, że nowa praca niesie ze sobą również nowe wyzwania, z którymi pracownik nie spotykał się w obecnym miejscu zatrudnienia lub dawno zdążył już o nich zapomnieć. Częstym problemem przy zmianie pracy, zwłaszcza na początku, jest m.in. komunikacja i nawiązywanie nowych relacji ze współpracownikami.
Dobrze zatem zastanowić się, czy potencjalne korzyści faktycznie są warte zmiany pracy; czasem okazuje się, że pracownik składa wypowiedzenie pochopnie i przyjmuje ofertę, która jest tylko nieznacznie atrakcyjniejsza od wcześniejszego zajęcia. W takim wypadku zmiana niekoniecznie jest tożsama ze zmianą na lepsze.
O tym, co warto zrobić po podjęciu decyzji o zmianie pracy, a czego lepiej unikać, można też przeczytać w artykule na stronie Uniwersytetów WSB Merito na temat tego, jak zmienić pracę.
Kiedy faktycznie warto zmienić pracę i jak się do tego przygotować?
Są jednak sytuacje, kiedy zmiana pracy faktycznie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Tak jest w przypadku, gdy pracownik wie, że dalszy rozwój zawodowy w firmie, w której pracuje, będzie po prostu niemożliwy – i to mimo tego, że jest na początku swojej ścieżki kariery. O zmianie pracy warto też pomyśleć w sytuacji, gdy atmosfera w pracy jest toksyczna lub niewspierająca, a pracownik odczuwa lęk i frustrację na myśl o pojawieniu się w miejscu pracy. Zmiana pracy to również dobre rozwiązanie w momencie, gdy przełożeni wymagają od pracownika czegoś, co nie leży w zakresie jego obowiązków, a także wymuszają na nim nieustannie pracę w godzinach nadliczbowych (i to w dodatku bez ich należytego rozliczania). Ostatecznie każdy pracownik samodzielnie musi zdecydować, kiedy zmiana pracy będzie dobrym rozwiązaniem, a kiedy warto tę decyzję jeszcze przemyśleć.
Od czego natomiast powinien zacząć pracownik, który podjął już decyzję o zmianie pracy? Jeśli dopiero poszukuje odpowiedniej oferty (i jeszcze nie złożył wypowiedzenia w obecnym miejscu zatrudnienia), dobrze jeśli ustali kryteria wyboru nowego miejsca pracy. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nie wziął pod uwagę wielu istotnych czynników, sugerując się jedynie tymi, które w danym momencie wydają mu się najważniejsze. Lepiej też zachować dyskrecję co do swoich planów zawodowych w towarzystwie koleżanek i kolegów z dotychczasowej pracy (przynajmniej do momentu złożenia wypowiedzenia i dojścia do porozumienia z nowym pracodawcą) – nie warto dawać pożywki plotkom i spekulacjom, to nie służy dobrej atmosferze.
Artykuł sponsorowany