veroling.pl

Blog tematyczny o zdrowiu urodzie, ciekawostkach i sporcie.

Dom

Jakie kwiaty do łazienki?

Jakie kwiaty do łazienki?

Łazienka to jedno z pomieszczeń w domu, które zwykle nie jest kojarzone z obecnością roślin, zwłaszcza gdy mówimy o łazienkach bez okien. Jednak odpowiednio dobrane kwiaty potrafią stworzyć w niej przyjemną atmosferę, a także pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Wybierając rośliny do łazienki, należy wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu, takie jak dostęp do światła, wilgotność i przestrzeń. W tym artykule omówimy, jakie rośliny nadają się do łazienki oraz w jaki sposób je dobrać. Dlatego, żeby dowiedzieć się jakie kwiaty do łazienki? Warto przeczytać poniższy artykuł.

Spis treści:

  1. Czy warto mieć kwiaty w łazience?
  2. Jakie kwiaty są najlepsze do ciemnej łazienki?
  3. Jak dobrać kwiaty do łazienki z oknem?
  4. Jak wybrać odpowiednie miejsce dla kwiatów w łazience?

Czy warto mieć kwiaty w łazience?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie kwiaty do łazienki, warto zwrócić uwagę na warunki panujące w tym pomieszczeniu, takie jak dostęp do światła dziennego. Jeśli łazienka jest ciemna i pozbawiona okna, najlepiej wybrać rośliny, które nie potrzebują dużo światła do fotosyntezy. Świetnym wyborem na kwiaty do łazienki bez okna będą na przykład skrzydłokwiat, zamiokulkas czy bluszcze — te rośliny cechują się zdolnością do tolerowania braku światła. Jeśli również mówimy o występowaniu wilgoci w tym pomieszczeniu, warto rozważyć do uprawy paprocie —  są łatwe w uprawie i idealnie sobie radzą w wilgotnych warunkach. Natomiast jeśli łazienka ma dostęp do naturalnego światła, można wybrać rośliny bardziej wymagające, takie jak kwiaty tropikalne, które preferują naturalne światło i wysoką wilgotność. Kwiaty doniczkowe i paprocie to popularne wybory, z uwagi na swoją odporność na wilgotność i umiarkowane światło.

Jakie kwiaty są najlepsze do ciemnej łazienki?

W ciemnej łazience, gdzie brakuje naturalnego światła, należy wybierać rośliny, które potrafią rosnąć w niewielkiej ilości światła. Rośliny, takie jak bluszcze czy zamiokulkas są idealne do tego typu pomieszczenia, ponieważ są odporne na brak naturalnego oświetlenia. Kwiaty doniczkowe, które preferują cień i wilgotność, także dobrze radzą sobie w ciemnej łazience.

Gdy łazienka nie ma okna, należy wybrać rośliny, które nie potrzebują dostępu do światła słonecznego. Rośliny jak skrzydłokwiat, zamiokulkas Kroton, Alokazja, Anturium czy inne rośliny cieniolubne to dobre wybory w takiej sytuacji. Są one odporne na warunki braku naturalnego oświetlenia i nadają się do uprawy w łazience bez okna.

Ważne jest jednak regularne nawilżanie roślin oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, pomimo braku naturalnego światła.

Kwiaty doniczkowe

Jakie kwiaty można hodować w wilgotnej łazience?

Jeśli łazienka charakteryzuje się wysoką wilgotnością, warto zwrócić uwagę na rośliny, które dobrze znoszą takie warunki. Do wilgotnej łazienki nadają się na przykład paprocie, które lubią wilgotne środowisko. Kwiaty tropikalne również świetnie rosną w wilgotnych warunkach, dlatego są doskonałym wyborem do tego typu pomieszczenia.

Jak dobrać kwiaty do łazienki z oknem?

W sytuacji kiedy w łazience znajduje się okno i dostęp do naturalnego światła, wybór roślin staje się bardziej różnorodny. Można zdecydować się na kwiaty, które preferują jasne warunki i wymagają dostępu do światła, takie jak białe kwiaty, kwiaty doniczkowe czy sztuczne kwiaty. Jakie kwiaty sprawdzą się w jasnej łazience z oknem?

W pomieszczeniu o wskazanej specyfikacji najlepiej sprawdzą się kwiaty doniczkowe, takie jak storczyki monstera, kalatea, epipremnum, bromelie, maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny, fikusy czy zielistka.

Rośliny takie jak storczyki, paprocie czy kwiaty z rodziny bromeliowatych preferują naturalne światło i wysoką wilgotność, co czyni je doskonałymi wyborami do łazienki. Jeśli masz możliwość zapewnienia im dostępu do naturalnego światła, będą doskonale rosnąć w twojej łazience.

Kwiaty cięte w łazience

Jak wybrać odpowiednie miejsce dla kwiatów w łazience?

Żywe rośliny, które wymagają światła, warto umieścić na parapecie. Większe gatunki, takie jak na przykład monstera, najlepiej ustawić na podłodze w pobliżu okna lub naprzeciwko, aby korzystały z naturalnego światła. Sztuczne kwiaty dają większą swobodę aranżacji.

Mniejsze rośliny doskonale sprawdzają się jako dekoracje na półkach łazienkowych. Umieszczone obok złożonych ręczników, pod lustrem lub obok koszyka z kosmetykami, stanowią piękny akcent, który przyciąga uwagę każdej osoby korzystającej z łazienki. Dodatkowo, dodanie zieleni sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, co z pewnością zwiększy komfort relaksu podczas wieczornej kąpieli.

Rośliny w łazience mogą również urozmaicić przestrzeń wokół toalety. Jeśli masz zabudowany stelaż podtynkowy, zastanów się nad zastąpieniem roli papieru estetycznym kwiatkiem w doniczce. To praktyczne i eleganckie rozwiązanie, które nadaje przestrzeni bardziej przyjemny wygląd.

Zobacz także: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? O lampach, barwach i innych czynnikach!

Udostępnij

O autorze

Redaktorzy strony veroling.pl to zespół pasjonatów, złożony z wybitnych specjalistów w różnych dziedzinach. Zapewniają czytelnikom wszechstronne i angażujące treści, obejmujące tematy m.in. urody, zdrowia, sportu, domu i pracy.